sobota, 18 września 2021 16:24

Małopolska zmieni uchwałę anty-LGBT. „Jest oczekiwanie na korektę”

Autor Aleksandra Tokarz
Małopolska zmieni uchwałę anty-LGBT. „Jest oczekiwanie na korektę”

Tzw. uchwała anty-LGBT przyjęta została w 2019 roku. Teraz, za sprawą Komisji Europejskiej, temat powrócił. Ta bowiem zagroziła władzom województwa, iż jeśli dokument wciąż będzie obowiązywał, region może nie otrzymać środków unijnych. Chodzi o 2,5 miliarda euro. W połowie sierpnia sejmik małopolski zdecydował o podtrzymaniu uchwały. Teraz deklaracja ma zostać zmieniona – donosi Onet.

W połowie sierpnia małopolski sejmik zdecydował o podtrzymaniu uchwały anty-LGBT. Za takim rozwiązaniem głosowało 22 radnych Prawa i Sprawiedliwości. 14 radnych Platformy Obywatelskiej i PSL było przeciw. W lipcu do zarządu województwa trafiło pismo od Komisji Europejskiej, w którym poinformowano, iż rozmowy na temat unijnych pieniędzy, które miał otrzymać region, zostają wstrzymane. Powodem była właśnie uchwała anty-LGBT.

W przyjętej w 2019 r. uchwale zapisano, że "Sejmik Województwa Małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny".

Teraz, jak informują dziennikarze RMF FM, sejmik zmieni deklarację anty-LGBT. — Rzeczywiście jest dalsze oczekiwanie na jakąś korektę tej deklaracji sprzed dwóch lat — przyznaje w rozmowie z Onetem marszałek województwa Witold Kozłowski. Opracowanych zostało kilka wersji zmiany uchwały. Wcześniej jednak zarząd województwa próbował negocjować z Komisją Europejską, by dokument zachować. Nic to jednak nie dało, a to oznacza, że jeśli władze województwa nie zmienią zapisów uchwały lub jej nie unieważnią, to region może stracić 11 mld euro unijnej dotacji.

Myśmy opracowali projekt pod nazwą "małopolski konsensus". Pierwszy krok zrobiliśmy, powołaliśmy radę i pełnomocnika ds. równego traktowania rodziny z szerokim zakresem zadań. Zostało to dobrze przyjęte i ocenione. Natomiast rzeczywiście jest dalsze oczekiwanie na jakąś korektę tej deklaracji sprzed dwóch lat. My w tym projekcie mamy różne warianty, ale ja nie mogę przed spotkaniem zarządu z prezydium klub, co się stanie, bo to dopiero decyzja zapadnie na spotkaniu. Na pewno zrobimy drugi krok w tym projekcie, ale dopiero w poniedziałek będziemy mogli poinformować co dalej — powiedział w rozmowie z Onetem Witold Kozłowski, marszałek małopolski.

inf. onet.pl, fot. UMWM

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka