czwartek, 28 października 2021 10:48

Mandaty za brak maseczki? Rząd zapowiada ofensywę

Autor Norbert Kwiatkowski
Mandaty za brak maseczki? Rząd zapowiada ofensywę

Adam Niedzielski zabrał głos w sprawie coraz bardziej powszechniejszego - jego zdaniem - lekceważenia obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach. Minister zdrowia zapowiedział karanie mandatami osób niezakrywających ust i nosa.

- Jutro mam spotkanie z komendantem policji. Jeśli chodzi o karanie za brak maseczki nasza polityka będzie teraz bardziej dolegliwa. Do tej pory podstawowym elementem było zwracanie uwagi, upominanie. Teraz przechodzimy na politykę wystawiania mandatów. Mamy dobre podstawy prawne. Przypomnę, że kodeks wykroczeń został zmieniony. Powinniśmy naprawdę zmienić tę mentalność, która została u nas z czasów wakacji, kiedy zakażeń rzeczywiście było niewiele, więcej przebywaliśmy na powietrzu. Teraz mamy zupełnie inne warunki, inna liczba zakażeń, więcej przebywamy w pomieszczeniach. Dlatego też egzekucja tego obowiązku jest konieczna - powiedział.

Jednocześnie Adam Niedzielski podkreślił, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest dużo lepsza niż przed rokiem.

- Jak państwo widzicie, patrząc choćby na wyniki dzisiejsze i porównując je z wynikami sprzed roku, to widzimy bardzo wyraźnie, że ten efekt szczepień dla zdrowia publicznego jest zauważalny - ocenił.

Foto: Adam Niedzielski/Twitter

Małopolska - najnowsze informacje