poniedziałek, 20 maja 2024 07:33

20. Marsz Równości w Krakowie. Po raz pierwszy z prezydentem na czele

Autor Mateusz Łysik
20. Marsz Równości w Krakowie. Po raz pierwszy z prezydentem na czele

W sobotę, 18 maja w Krakowie odbył się jubileuszowy, dwudziesty Marsz Równości, organizowany przez Stowarzyszenie Queerowy Maj. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło tysiące uczestników, którzy wyruszyli spod Muzeum Narodowego, by przemierzyć ulicami miasta, niosąc tęczowe flagi i transparenty promujące równość i akceptację dla osób LGBTQ+.

Tegoroczny Marsz Równości jest szczególny z kilku powodów. Po raz pierwszy w historii patronat nad nim objął nowy prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski. Prezydent nie tylko wyraził wsparcie, ale także zapowiedział swój osobisty udział w marszu oraz wywieszenie tęczowej flagi na budynku krakowskiego magistratu.

Marsz rozpoczął się o godzinie 15:00 przed Muzeum Narodowym i przebiegał przez główne ulice Krakowa, m.in. ulicę Piłsudskiego, Straszewskiego, Podwale, Szewską, Rynek Główny, Grodzką i Dominikańską, kończąc ponownie przed Muzeum Narodowym. W trakcie wydarzenia uczestnicy skandowali hasła takie jak "Kraków wolny od nienawiści", podkreślając wagę walki z dyskryminacją i promowania otwartości, miłości oraz solidarności. Całe zgromadzenie przebiegło w świetnej i tanecznej atmosferze.

W wydarzeniu wzięli udział również inni politycy, między innymi Robert Biedroń, Maciej Gdula, wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek, oraz wybrana w czwartek wiceprezydentka Krakowa Maria Klaman.

XX Marsz Równości w Krakowie. Zobacz zdjęcia

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka