czwartek, 18 stycznia 2024 08:16

Masz kredyt we frankach? Zawalcz o jego unieważnienie! Zdaj się na doświadczonego prawnika

Autor Artykuł sponsorowany
Masz kredyt we frankach? Zawalcz o jego unieważnienie! Zdaj się na doświadczonego prawnika

Frankowicze to jedna z najbardziej poszkodowanych grup kredytobiorców w Polsce. Nieuczciwe praktyki, jakich dopuściły się banki, doprowadziły tysiące osób na skraj bankructwa. Wygrane sprawy frankowe skłaniają kolejnych poszkodowanych kredytobiorców do upominania się o swoje prawa przed sądem. Jeżeli masz kredyt we frankach, czujesz się oszukany i rozważasz wniesienie pozwu przeciwko swojemu bankowi, będziesz potrzebował doświadczonego prawnika.

Setki tysięcy spraw przeciwko bankom

Według szacunków na koniec lipca 2023 w sądach odbyło się ok. 117 tysięcy spraw frankowych. Jednak to zapewne dopiero początek, ponieważ prawie drugie tyle osób posiadających aktywne kredyty we frankach jeszcze waha się ze złożeniem pozwu przeciwko swojemu bankowi. Dodatkowo istnieje również duża grupa kredytobiorców ze spłaconymi już kredytami, którzy także mają prawo do ubiegania się o swoje.

Podstawa roszczenia

Sprawy frankowe, czyli postępowania dotyczące kredytów we frankach szwajcarskich, wymagają solidnego przygotowania, w tym przede wszystkim zgromadzenia wszystkich niezbędnych dokumentów kredytowych.

Proces sądowy obejmuje ocenę tzw. klauzul umownych. Kluczowe w nim jest udowodnienie, że umowa kredytowa zawierała klauzule niedozwolone, co może być przesłanką do jej unieważnienia.

Główną podstawą Twojego roszczenia jest twierdzenie, że umowa kredytowa, którą podpisałeś z bankiem, zawierała klauzule niedozwolone i z tego powodu powinna zostać ona uznana za nieważną. Klauzule niedozwolone polegają m.in. na tym, że Twój bank mógł dowolnie manipulować kursem franka szwajcarskiego, po którym musiałeś spłacać swój kredyt. W rzeczywistości więc to bank decydował, jak wysoką ratę w danym miesiącu będziesz musiał spłacić.

W zasadzie każda instytucja finansowa udzielająca kredytów we frankach szwajcarskich stosowała swoje własne regulacje w umowach frankowych. Dlatego też przed złożeniem pozwu warto przeprowadzić dokładną analizę umowy frankowej, aby określić, czy Twój kontrakt kredytowy pozwala na wystąpienie przeciwko kredytodawcy na drogę sądową. Tutaj wsparcie doświadczonego prawnika będzie stanowić nieocenioną pomoc dla frankowiczów.

Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania sądowego okaże się, że Twoja umowa jest nieważna, wówczas strony (Ty oraz bank) są zobowiązane zwrócić sobie wszystko, co do tej pory od siebie otrzymały - czyli bank zwraca Ci spłacone raty, odsetki i prowizje, natomiast Ty musisz oddać do banku kapitał kredytu. Przy czym często w praktyce jest tak, że kredytobiorca jedynie otrzymuje, nie musi nic zwracać do banku.

Profesjonalna pomoc dla frankowiczów polega m.in. na:

  • skierowaniu pozwu przeciwko bankowi (analiza umowy kredytowej, przygotowanie pozwu ora niezbędnych pism procesowych, reprezentowanie kredytobiorcy na każdym etapie procesu),
  • weryfikacji stanu prawnego sprawy (również ewentualna analiza treści ugody zaproponowanej przez bank),
  • ochronie prawnej przed wystąpieniem przez bank z pozwem przeciwko kredytobiorcy.

Statystyki wygranych spraw potwierdzają – teraz jest najlepszy moment na walkę o sprawiedliwość i rekompensatę za lata niesłusznie naliczanych kosztów!

Sytuacja na rynku pozwala przypuszczać, że korzystne wyroki sądowe w sprawie frankowiczów będą coraz częstsze w polskim orzecznictwie.

Powództwo przeciwko bankowi może wydawać się skomplikowanym procesem i zarazem paraliżującym doświadczeniem, szczególnie gdy nie posiadasz praktyki ani odpowiedniej wiedzy prawniczej. Dlatego w tej walce warto zaufać profesjonaliście. Radca prawny LEGAL.F KANCELARIA z Rzeszowa przygotuje Cię i aktywnie wesprze w starciu z bankiem, a także pomoże odnaleźć się w labiryncie finansowych zawiłości oraz klauzul, których znaczenie jest dla Ciebie trudne do rozszyfrowania. Pamiętaj, to kredytobiorcy obecnie wygrywają zdecydowaną większość spraw!

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka