środa, 19 maja 2021 09:21

Kraków. Mateusz Morawiecki odwiedził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy

Autor Marzena Gitler
Kraków. Mateusz Morawiecki odwiedził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki gościł wczoraj w województwie małopolskim. Podczas wizyty odwiedził m.in. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.

Mateusz Morawiecki odwiedził we wtorek Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Wizyta w Małopolsce była elementem promocji nowego programu rządowego. W szpitalu Mateusz Morawiecki mówił o konieczności podniesienia wydatków na służbę zdrowia. - W ciągu najbliższych dwóch lat chcemy dojść do 6 procent PKB wydawanych na służbę zdrowie. To będą naprawdę znaczące kwoty przekraczające praktycznie o kolejne 20 miliardów to, co zaplanowaliśmy na ten rok, czyli sięgające łącznie około 120 kilku miliardów złotych – zapowiedział premier.

Podkreślił, że w ciągu kolejnych sześciu lat planowane jest podniesienie wydatków na służbę zdrowia do 7 proc. PKB. Nawiązał też do planów rządu związanych z tworzeniem sieci szpitali kontrolowanych przez rząd. - Chcemy podnieść wydatki na służbę zdrowia przy jednoczesnej pracy nad siecią szpitali, żeby czerpać doświadczenie z najlepszych środków akademickich jak ten - powiedział.

Zapowiedział też zmiany dotyczące łatwiejszego dostępu do specjalistów. - Już wkrótce chcemy znieść limity do specjalistów i w sposób uporządkowany przygotować ten proces tak, żeby można było łatwiej dostać się do specjalisty – powiedział premier.

Morawiecki poinformował, że wkrótce minister zdrowia przedstawi plan działań w ochronie zdrowia i w poszczególnych dziedzinach: onkologii, pediatrii, kardiologii.

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym premier oglądał hybrydową salę operacyjną oraz pracownię tomografii komputerowej.

Dyrektor naczelny szpitala prof. Krzysztof Fyderek zaprezentował premierowi plany modernizacji kolejnych części szpitala: laboratorium diagnostycznego, specjalistycznych poradni ambulatoryjnych i budowy nowego obiektu, który pomieściłby oddział zakaźny i oddział psychiatrii dziecięcej. Na ten cel potrzeba ok. 300 mln zł.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to największa placówka pediatryczna na południu Polski. Jej głównym celem jest ratowanie życia i zdrowia dzieci od pierwszego dnia życia, w myśl dewizy: „Życie dziecka najwyższym dobrem”. Szpital dysponuje blisko 500 łóżkami. Funkcjonują w nim 22 oddziały. Rocznie lekarze udzielają tu ok. 200 tys. porad ambulatoryjnych, a w oddziałach szpitala leczy się ok. 32 tys. pacjentów. W 2020 r. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy – mimo pandemii – przyjął 170 tys. pacjentów w poradniach i ok. 31 tys. w oddziałach szpitalnych.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje