czwartek, 10 grudnia 2020 09:25

Mieszkańcy Oświęcimia oszukani. Stracili kilka tysięcy złotych

Autor Wiktoria Mitura
Mieszkańcy Oświęcimia oszukani. Stracili kilka tysięcy złotych

Cyberprzestępcy wyłudzają pieniądze za pośrednictwem portali społecznościowych. W taki sposób dwoje mieszkańców Oświęcimia straciło swoje pieniądze. Jak do tego doszło?

W ubiegły piątek (4.12.) oszust włamał się na konto mieszkanki Oświęcimia w portalu Messenger. Dzięki temu, zaczął korespondować z dwojgiem jej znajomych prosząc o pilną pożyczkę gotówki. Znajomi przelali po tysiąc złotych na wskazane konto, z którego oszust przy użyciu kodu BLIK natychmiast je wypłacił w jednym z bankomatów na terenie Szczecina.

Cyberprzestępcy , aby wyłudzić pieniądze, często wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Przestępczy proceder zaczyna się od włamania na konto użytkownika portalu społecznościowego. Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do znajomych właściciela konta, prosząc o mniejszą lub większą kwotę pieniędzy, w różny sposób  argumentując pilną potrzebę pożyczki. Osoby, które otrzymały fałszywą wiadomość są przekonane, że korespondują ze swoim znajomym, więc deklarują pomoc i przelewają pieniądze lub dokonują płatności. W konsekwencji pieniądze trafiają do oszusta.

Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Weryfikujmy wiadomości otrzymane od znajomych, w  których proszą oni o pożyczenie pieniędzy. Najpierw skontaktujmy się ze znajomym telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to on potrzebuje tego rodzaju pomocy.  Nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem, co pozwoli na uniknąć straty pieniędzy.

info: KPP Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje