wtorek, 1 czerwca 2021 09:32

Mieszkańcy Siedliszowic „godają” najlepiej w Polsce. „Jury było zachwycone”

Autor Aleksandra Tokarz
Mieszkańcy Siedliszowic „godają” najlepiej w Polsce. „Jury było zachwycone”

Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy współpracy z Sekcją Dialektologii i Socjolingwistyki Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia w ramach Miesiąca Języka Ojczystego 2021, zorganizowali VI konkurs na Gadkę. Jak się okazało, to właśnie mieszkańcy Siedliszowic „godają” najlepiej.

Zadaniem konkursowym było zaprezentowanie gwarą własnego regionu opowieści na zadany temat. A nim było w tym roku - „Gadajcie coście we wsi jadali!”.

W konkursie wzięło udział dwoje uczestników z Siedliszowic: Krzysztof Ryndak w kategorii dorosłej, a także przygotowana pod jego okiem Maria Bieszczad w kategorii dziecięcej. - Obie „gadki” zdobyły I miejsca, a jury było zachwycone talentem gawędziarskim oraz umiejętnościami posługiwania się gwarą. Oboje uczestników to członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Siedliszowic u Tatara, gdzie udzielają się w grupie regionalnej, prezentującej widowiska przedstawiające dawne obyczaje z Siedliszowic – informuje Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

Laureatów można posłuchać TUTAJ i TUTAJ.

To jednak nie koniec sukcesów. Krzysztof Ryndak zdobył także I miejsce jako gawędziarz ludowy w 38. Przeglądzie „Krakowski Wianek” w Szczurowej i otrzymał nominację na Ogólnopolski Festiwal Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej.

Park Zdrojowy w Ciężkowicach na ukończeniu. „Obiekt robi niesamowite wrażenie”
Wiadomości Ciężkowice. Prace przy Parku Zdrojowym dobiegają końca. Oficjalne otwarcie już niedługo.

fot. Starostwo Powiatowe w Tarnowie

Tarnów - najnowsze informacje