Dzięki współpracy z Unią Europejską do Polski trafi 700 milionów złotych, które wspomogą przychodnie w całym kraju. Spora część trafi do Nowego Sącza.
Łącznie 159 przychodni na terenie całej Małopolski doczeka się wsparcia finansowego prosto z Uni Europejskiej. Na liście są między innymi placówki z Nowego Sącza.
"To największy program finansowany z funduszy europejskich dla POZ w historii. Dzięki tym funduszom pacjenci będą czuli się bardziej komfortowo, gabinety będą lepiej wyposażone, a ośrodki – szczególnie te małe – będą mogły poprawić jakość usług w zakresie cyfryzacji." – wylicza ministra zdrowia Izabela Leszczyna
Pieniądze z UE wspierają przychodnie POZ 🇵🇱🇪🇺
Opublikowany przez Izabelę Leszczyną Poniedziałek, 10 lutego 2025
Co istotne, całość kwoty, które otrzymają przychodnie, pochodzi z UE oraz budżetu Państwa. Dzięki temu placówki nie będą musiały przeznaczać nawet grosza z własnej kieszeni.
"Warunki finansowania w konkursie ogłoszonym przez NFZ były bardzo atrakcyjne. Dotacja z funduszy europejskich i budżetu państwa pokrywa 100 proc. kosztów inwestycji. Oznacza to, że właściciele POZ nie muszą dokładać żadnych środków z własnej kieszeni." – zaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Na co dokładnie mają zostać przeznaczone fundusze?
W pierwszej kolejności pomoc mają otrzymać te przychodnie, w których brakuje gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej oraz na rozwój opieki koordynowanej oferowanej w przychodniach lekarzy rodzinnych. Chodzi o możliwość leczenia najczęstszych chorób, jak cukrzyca, nadciśnienie, czy wszelkie schodzenia tarczycy. Właśnie dzięki rozwojowi tego rodzaju opieki, oraz nowym gabinetom będzie taka możliwość leczenia już w ramach podstawowej opieki. Przychodnie, do których trafią pieniądze, mogą je przeznaczyć na sfinansowanie:
- zakupu sprzętu medycznego (np. aparatów USG, holterów, sprzętu niezbędnego do diagnostyki w domu pacjenta).
- zakupu sprzętu IT (m.in. oprogramowania do realizacji opieki koordynowanej, komputerów, serwerów, centralek telefonicznych do obsługi połączeń od pacjentów).
- prac budowlanych związanych np. z poprawą infrastruktury przychodni.
Nie tylko Nowy Sącz
Wysokość dotacji dla poszczególnych przychodni jest uzależniona od wielkości POZ i maksymalnie wynosi 600 tys. zł.
"Na liście pozytywnie ocenionych wniosków w naszym regionie są takie złożone zarówno przez duże przychodnie, działające w miastach, jak i mniejsze podmioty, również z terenów wiejskich. Z unijnych środków skorzystają przychodnie m.in. z Krakowa, Tarnowa, Brzeska, Bębła, Zagórzan. Kolejne podmioty będą miały szansę ubiegać się o środki unijne w ramach drugiego naboru wniosków. Jest on planowany jeszcze w tym roku." – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Ze wsparcia mają skorzystać lecznice z całej Małopolski, w tym m.in. z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Brzeska, Bębła czy Zagórzan. Środki będą przyznawane w ramach konkursu. Łącznie placówki w naszym województwie doczekają się finansowania w wysokości ponad 60 milionów złotych.
Kto mógł sięgnąć po dotację?
Konkurs był przeznaczony dla placówek POZ, które mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia lub najpóźniej w dniu podpisania umowy na realizację projektu będą mieć kontrakt z NFZ.
Fot: Pixabay / Zdjęcie ilustracyjne