niedziela, 2 października 2022 07:14

Ministerstwo rozesłało 57 mln tabletek jodku potasu. „Na wypadek skażenia radiacyjnego”

Autor Tomasz Stępień
Ministerstwo rozesłało 57 mln tabletek jodku potasu. „Na wypadek skażenia radiacyjnego”

Najpierw do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej, a z nich do jednostek samorządu terytorialnego. Taką drogą odbywa się w całej Polsce dystrybucja 57 mln tabletek jodku potasu. W jakim celu? Minister stawia sprawę jasno – chodzi o zabezpieczenie mieszkańców na wypadek skażenia radiacyjnego.

Szczegóły dotyczące dystrybucji jodku potasu w Polsce przedstawił wiceminister MSWiA Błażej Poboży. – Zdecydowaliśmy o prewencyjnym rozpoczęciu dystrybucji tabletek jodku potasu do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. To działania rutynowe i przewidziane w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego. Musimy być przygotowani na różne warianty wydarzeń, nawet te najmniej prawdopodobne – powiedział minister. Dystrybucja już trwa. Jodek potasu został już przekazany powiatowym jednostkom PSP, a teraz za pośrednictwem wojewodów, tabletki są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego. W każdym z województw to właśnie wojewoda w porozumieniu z przedstawicielami samorządów ustala najlepszy sposób dystrybucji jodku potasu do mieszkańców. – Cel to, aby na wypadek skażenia radiacyjnego, zabezpieczyć organizm przed przyjęciem „złego” jodu – powiedział wiceminister.

Dla wszystkich, którzy zgodnie ze wskazaniami medycznymi powinni otrzymać jodek potasu, została zabezpieczona odpowiednia liczba tabletek. Wiceminister Błażej Poboży poinformował, że łącznie przygotowano ponad  57 mln tabletek. – Aktualnie nie ma powodów, by rozpoczynać wydawanie jodku potasu obywatelom. Państwo jest przygotowane, a obywatele mogą czuć się bezpiecznie – podsumował wiceminister.

Jodek potasu przyjmuje się w sytuacji skażenia radiacyjnego i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu. Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu i zapobiegając jego gromadzeniu.

fot: MSWiA

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka