poniedziałek, 3 stycznia 2022 10:40

Myślenice: Minuty decydowały o ludzkim życiu. "Mężczyzna leży z twarzą zanurzoną w wodzie"

Autor Norbert Kwiatkowski
Myślenice: Minuty decydowały o ludzkim życiu. "Mężczyzna leży z twarzą  zanurzoną w wodzie"

Są takie interwencje w życiu każdego policjanta, w których każda sekunda jest na wagę złota, a na szali znajduję się ludzkie życie. Sierżant sztabowy Sławomir Kutryba i sierżant sztabowy Artur Łętocha zachowali się kapitalnie, co pozwoliło uratować 63-latka z gminy Pcim.

W Nowy Rok tuż po godzinie 12:30 policjanci patrolujący ulice Myślenic dostali zgłoszenie o awanturze domowej w gminie Pcim. Gdy po kilku minutach dotarli na miejsce, w rozmowie z domownikami ustalili, że 63-letni awanturnik, wystraszony przyjazdem mundurowych uciekł z domu.

Sprawa była delikatna, ponieważ uciekinierem była osoba pod wpływem alkoholu, niekoniecznie świadoma swoich działań. Wspomniani sierżanci postanowili poszukać mężczyzny, aby po zakończeniu interwencji i ich odjeździe nie dochodziło do kolejnych awantur.

Najpierw sprawdzili okolice domu i pomieszczenia gospodarcze, następnie poszerzyli krąg poszukiwań i przeszukiwali  tereny leśne nieopodal domostwa. – Podczas sprawdzania terenu jeden z mundurowych dostrzegł mężczyznę leżącego pod stromym zboczem w potoku. Mężczyzna nie odpowiadał na wezwania, nie ruszał się. Policjanci szybko zbiegli ze skarpy. Okazało się, że mężczyzna leży z twarzą  zanurzoną w wodzie – relacjonuje mł.asp. Dawid Wietrzyk, oficer prasowy, KPP w Myślenicach.

Sierżant sztabowy Sławomir Kutryba i sierżant sztabowy Artur Łętocha wyciągnęli go z wody i sprawdzili czynności życiowe. 63-latek nie oddychał. Dodatkowo miał widoczny uraz głowy, liczne ślady krwi i zadrapania. Prawdopodobnie poślizgnął się, stoczył ze zbocza i uderzył głową o twarde podłoże, a wpadając do strumyka, stracił przytomność.

Policjanci od razu przystąpili do akcji ratunkowej, wykonując masaż serca, w czasie którego mężczyzna zaczął oddychać. By udrożnić drogi oddechowe, ułożyli go w pozycji bocznej ustalonej. Monitorowali czynności życiowe mężczyzny i zadbali o komfort termiczny do czasu przyjazdu załogi pogotowia ratunkowego. Kiedy na miejsce przyjechali ratownicy, wspólnymi siłami wydobyli poszkodowanego z trudnego leśnego terenu. Dzięki szybkiej i profesjonalnej reakcji policjantów nie doszło do tragedii. Przytomny 63-latek trafił pod opiekę lekarzy.

Tylko dzięki fantastycznej i odpowiedzialnej postawie sierżanta sztabowego Sławomira Kutryby i sierżanta sztabowego Artura Łętocha udało się uratować ludzkie życie. Dla 63-latka ten "noworoczny cud" niech będzie najlepszą lekcją. Dostał od losu szansę, którą warto wykorzystać!

Myślenice - najnowsze informacje