poniedziałek, 12 sierpnia 2019 09:37

Młody zagórzanin wysoko w klasyfikacji Mistrzostw Świata Juniorów w Skyrunningu

Autor Marzena Gitler
Młody zagórzanin wysoko w klasyfikacji Mistrzostw Świata Juniorów w Skyrunningu

Kacper Kościelniak, zagórzański amator biegów górskich, wziął udział w prestiżowej imprezie biegowej - Mistrzostwach Świata Juniorów w Skyrunningu w Gran Sasso.

Na listach startowych pojawiło się czworo polskich zawodników: Klaudia Chmielowska w kategorii U23, Kacper Kościelniak U23, Marcin Kubica i Błażej Knutelski (obaj w kategorii Junior B), którzy rywalizowali z biegaczami z 29 krajów. 2 sierpnia sportowcom przyszło sprawdzić swoje siły i umiejętności na trasie verticalu- biegu pod górę, liczącego zaledwie 3,5 km; jednak przewyższenie tego odcinka to około 1000 metrów. 4 sierpnia zawodnicy rywalizowali w biegu głównym – Gran Sasso Sky Race o dystansie 22 km i 2200 metrów przewyższenia. Medale Mistrzostw Świata przyznano w trzech kategoriach wiekowych: Junior A (16-17 lat), Junior B (18-20 lat) i U23 (21-23 lata).

W verticalu wzięła udział jedynie Klaudia, zajmując dobre, 16. Miejsce, z czasem 58:18. Reszta naszych reprezentantów odpuściła start w biegu pod górę przez zalecenia trenerskie – chłopaki przyjechali z założeniem, aby jak najlepiej wypaść w biegu głównym. I tak też się stało... Kacper Kościelniak mieszkaniec Raby Niżnej w U23 zajął bardzo dobre 19. miejsce. Zagórzanin rozpoczął spokojnie, tak by zachować jak najwięcej sił na kluczowe etapy biegu. 23-latek wdrapał się na najwyższy punkt biegu Pizzo Cefalone (2533 m.n.p.m.) jako 25. zawodnik, jednak z czasem systematycznie piął się w górę w klasyfikacji biegu, ostatecznie wbiegając na metę jako 19. zawodnik Świata U23 .

Jestem zadowolony ze swojego występu, ponieważ poprawiłem swój ubiegłoroczny czas o niecałe 8 minut – podsumowuje sportowiec z Raby Niżnej. Zauważyłem również, że poziom Skyrunningu rośnie bardzo szybko, przez co trzeba poświęcić mnóstwo czasu i energii by dorównać najlepszym. Patrzę pozytywnie w przyszłość, gdyż walka z najlepszymi nie jest już tylko mitem, ale przy ciężkiej pracy jest w moim zasięgu – dodaje.

Marcin Kubica w swoim debiucie w Mistrzostwach Świata w Skyrunningu zajął 5. miejsce w swojej kategorii wiekowej ocierając się o podium. Drugi junior B – Błażej Knutelski - zajął 35. miejsce (zawodnik z Grywałdu miał duże problemy zdrowotne podczas biegu). W kategorii U23 kobiet, Klaudia Chmielowska zajęła 15. miejsce (zawodniczka na co dzień mieszkająca w Wielkiej Brytanii była zadowolona z wyniku, gdyż preferuje znacznie dłuższe dystanse- biegi ultra, powyżej 42 km!).
KK

Limanowa - najnowsze informacje