piątek, 15 lipca 2022 10:00

Mniej znane pasma górskie w Polsce

Autor Artykuł sponsorowany
Mniej znane pasma górskie w Polsce

Okres letni zwiastuje za oknami piękną, ciepłą, słoneczną pogodę. To również czas wakacji i urlopów, dzięki którym możemy naładować swoje wewnętrzne akumulatory po to, aby z jeszcze większą energią wrócić do działania. Relaks jest dla wielu osób odmiennym pojęciem. Jedni z nas kochają opalać się na plaży przy szumie fal, inni stawiają na remont mieszkania, a jeszcze inni planują spędzić czas aktywnie. Ci ostatni często wybierają wędrówki górskie, dzięki którym mogą spojrzeć na świat z innej perspektywy, a jednocześnie w przyjemny sposób zadbać o swoją kondycję fizyczną.

Wycieczki górskie nie są zawsze synonimem spokoju

Sposób spędzania wolnego czasu polegający na maszerowaniu po szlakach i zdobywaniu kolejnych szczytów jest świetnym sposobem na obcowanie z naturą. Niestety, wiele osób wpada na taki sam pomysł jednocześnie, w związku z czym popularne pasma górskie stają się zatłoczone. Tatry, Pieniny, czy Bieszczady niejednokrotnie nie potrafią dać wielu chwil na odpoczynek psychiczny. Wszystko za sprawą zainteresowania turystów, którzy tłumnie nadciągają w celu poszukiwania atrakcji. Na szczęście nasz kraj obfituje w wiele rozwiązań, dzięki którym nadal możemy wędrować po szlakach nie zwracając uwagi na wszechobecne tłumy. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, spojrzeć na mapę i dostrzeżemy miejsca, które są świetną alternatywą dla najpopularniejszych kierunków.

Aktywne wakacje w Górach Sowich

Zastanawiając się nad rozwiązaniem powyższych problemów powinniśmy zwrócić uwagę na Dolny Śląsk oraz obecne tam pasmo górskie. Góry Sowie są świetną opcją dla osób, które chcą odpocząć z dala od tłumu turystów. Niezapomniane widoki z pewnością będą rekompensowały nieco niższe wysokości nad poziomem morza. Cały park krajobrazowy zajmuje powierzchnię ponad 81 km² i obfituje w wiele szczytów, których zdobycie z pewnością da radość niejednemu piechurowi. Najwyższy z nich - Wielka Sowa, jest usytuowany na wysokości 1015 m n.p.m. Poza nim możemy skusić się o zdobycie nieco niższych, choć równie pięknych wierzchołków. Mamy na myśli m.in. Słoneczną (949 m n.p.m.), Grabinę (943 m n.p.m.), czy Sokolicę (913 m n.p.m.). To tylko niektóre z alternatyw będących ciekawym kierunkiem wyprawy. O wiele więcej ciekawych inspiracji na temat Gór Sowich można znaleźć na https://goryaktywnie.pl/gory-sowie. Ważne, aby pamiętać, że to nie tylko szczyty, ale też piękne, przyrodnicze ścieżki.

Każda wycieczka wymaga przygotowania

Wędrówki górskie są niesamowitym sposobem na relaks psychiczny oraz przyjemny wysiłek fizyczny. Niemal cała południowa Polska to świetna baza wypadowa dla miłośników takich wrażeń. Warto jednak podczas planowania wycieczki pamiętać o pewnych podstawowych zasadach, które pozwolą nam na bezpieczne dotarcie do celu. Wiadomo, że w przypadku niższych partii nie powinniśmy się zastanawiać nad zaawansowanym sprzętem wspinaczkowym. Niemniej jednak dobrze zaopatrzyć się w pewne akcesoria, które ułatwią osiągnięcie celu. W upalne dni szczególnie ważny jest odpowiedni zapas wody oraz jedzenia, które pomogą nam utrzymać optymalną sprawność. Napoje są szczególnie istotne, ponieważ przy tak intensywnym wysiłku o odwodnienie nietrudno. Każda podróż szlakiem górskim będzie łatwiejsza z odpowiednimi butami trekkingowymi oraz akcesoriami do nawigacji. Ponadto nie zaszkodzi zaopatrzyć się w sprzęt chroniący nas przed opadami deszczu. Pogoda w górach lubi być zmienna, dlatego powinniśmy być przygotowani na każdą ewentualność.

Jeśli nie w Góry Sowie, to w Izery

Kolejnym ważnym pasmem górskim na mapie naszego kraju są Góry Izerskie. To kolejna, po Górach Sowich, doskonała alternatywa na spędzenie wolnego czasu. Na pierwszy rzut oka góry te są z pewnością mniej znanym pasmem, jednak to nie znaczy, że mniej atrakcyjnym. Najwyższy szczyt jest położony nieco wyżej niż wspomniana wcześniej Wielka Sowa, co może być dodatkową motywacją do obrania tego kierunku. Wysoka Kopa leży bowiem na wysokości 1126 m n.p.m. Jako ciekawostkę można potraktować to, że Izery znajdują się na pograniczu Polski i Czech, w związku z czym jesteśmy w stanie balansować na pograniczu dwóch państw. Tak też będzie w momencie, gdy zdecydujemy się na zdobycie położonego 1024 m n.p.m. szczytu o nazwie Černý Vrch. Góry Izerskie oferują ponadto o wiele więcej atrakcji. Dzięki odwiedzeniu https://goryaktywnie.pl/gory-izerskie będziemy w stanie zaplanować kolejne ekspedycje, które nie zostały tutaj opisane. Pamiętajmy, że mniej znane pasma górskie to niemal gwarancja mniejszych tłumów i spokojnego spędzania czasu na łonie natury.

Podsumowując nie sposób stwierdzić, że wycieczki górskie mają wiele zalet. Z pewnością bez trudu wymienią je dotychczasowi miłośnicy gór. Niemniej jednak każdy powinien spróbować tego typu wypoczynku. Początkujący, ale ten doświadczeni z pewnością docenią mniej zatłoczone miejsca, które są równie piękne jak najpopularniejsze pasma w naszym kraju. Co więcej, odwiedzenie Gór Sowich, czy Gór Izerskich to kolejny pretekst do eksplorowania nieznanych dotychczas miejsc.

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje

Rozrywka