poniedziałek, 4 kwietnia 2022 11:43

Mszana Dolna: [ZDJĘCIA] Gospodarze miejsca uświetnili Zagórzańską Mszę św.

Autor Głos 24
Mszana Dolna: [ZDJĘCIA] Gospodarze miejsca uświetnili Zagórzańską Mszę św.

– Gromadzimy się na comiesięcznej Eucharystii, szczególnej, bo zagórzańskiej. Modlimy się w intencji Zagórzan, tego dzieła, tradycji, mocy wiary, bo poprzez kulturę, także tą naszą, zagórzańską, chcemy być zawsze blisko Pana Boga. Tego nas uczył również św. Jan Paweł II – witając uczestników Zagórzańskiej Mszy św. podkreślił O. Marek Kustroń, proboszcz Parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Lubomierzu.

Ostatnią w sezonie zimowym regionalną Eucharystię swoim udziałem, oprawą muzyczną oraz zaangażowaniem w liturgię słowa uświetnili gospodarze – Związek Podhalan oddział w Lubomierzu - zgromadzeni pod swoim sztandarem. Towarzyszyli im druhowie z miejscowej OSP oraz mieszkańcy Ziemi Zagórzańskiej. Uwagę zgromadzonych przykuwały piękne, odświętne regionalne stroje. Na tle dość współczesnych kolorowych gorsetów wyszywanych koralikami i kwiecistych spódnic, oko szczególnie przyciągały Śwarne Babki z KGW Łętowe, ubrane tak, jak zagórzanki nosiły się drzewiej.

– Znowu bardzo szybko minęło pół roku naszych spotkań w Lubomierzu. Na Zagórzańskiej Mszy św. spotkamy się tutaj ponownie w listopadzie. Od maja te Eucharystie będą odprawiane w zabytkowym kościele w Kasinie Wielkiej – przypomniał na zakończenie celebrans. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim zespołom, orkiestrom, kołom gospodyń, rękodzielnikom i innym osobom zaangażowanym w piękną oprawę tego wydarzenia. Swoją postawą, włączaniem się w tę inicjatywę, pięknymi regionalnymi strojami, muzyką, śpiewem, Waszą obecnością i modlitwą dajecie świadectwo wiary i ogromnej świadomości konieczności kultywowania zagórzańskich tradycji i przekazywania ich młodemu pokoleniu.

Na majowej Zagórzańskiej Mszy św. spotykamy się w Kasinie Wielkiej, ale UWAGA! 29 maja b.r. o godz. 14.00. Na prośbę wielu osób zmieniamy termin regionalnych Eucharystii na każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Godzina pozostaje bez zmian – informują organizatorzy wydarzenia. Oczywiście przypomnimy Wam o tej zmianie poprzez rozwieszenie plakatów oraz informacje medialne. Do zobaczenia!

Magda Polańska

Limanowa - najnowsze informacje