niedziela, 10 lipca 2022 12:18

Myślenice. Na co dzień medycy, muzycy czy informatycy... Dziś wspólnie świętowali w Myślenicach

Autor Mirosław Haładyj
Myślenice. Na co dzień medycy, muzycy czy informatycy... Dziś wspólnie świętowali w Myślenicach

Na co dzień nauczyciele, informatycy, mechanicy, muzycy, medycy, kucharze czy handlowcy. Prócz pasji zawodowych chcą aktywnie włączać się w służbę lokalnym społecznościom jako żołnierze Wojska Polskiego. Do grona „Terytorialsów” dołączają kolejne osoby, które są „zawsze gotowe, zawsze blisko”, aby pomagać mieszkańcom i stać na straży Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Dzisiaj w Myślenicach odbyła się uroczysta przysięga żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość połączona była z wręczeniem Chorągwi Wojska Polskiego. W tym wyjątkowym święcie małopolskich „Terytorialsów” uczestniczyli poseł Władysław Kurowski i wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecny był gen. broni Wiesław Kukuła – dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej oraz płk Marcin Siudziński – dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Z szerokiego katalogu wartości, które na wskroś definiują służbę wojskową, kluczowa wydaje się gotowość. To wspaniała cecha, która w praktyce oznacza nic innego, jak podążanie za odruchami serca. Dobrze, że są wśród nas ludzie, którzy w obliczu tak wielu zagrożeń, licznych niepokojów i niespodziewanych wyzwań bez wahania, z odwagą, ryzykując zdrowie i życie, spieszą ze wsparciem potrzebującym, niosąc im pomoc i zapewniając bezpieczeństwo, chroniąc ich, broniąc i strzegąc

– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Z tym większą radością towarzyszę dziś Wam, dziewięćdziesięciu dwóm młodym żołnierzom 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy przez słowa roty ślubowania przysięgacie służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Niech to przyrzeczenie towarzyszy Wam każdego dnia. Niech będzie dla Was źródłem siły, wierności i determinacji. Niech wreszcie stanie się powodem do uzasadnionej dumy. Bo przecież nosić mundur żołnierza polskiego to zaszczyt, honor i chluba

– dodaje wojewoda.

Dzisiejsze wydarzenie było także okazją do wręczenia Chorągwi Wojska Polskiego. Z rąk generała broni Wiesława Kukuły Chorągiew odebrał dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński.

Chorągiew Wojska Polskiego jest znakiem jednostki wojskowej oraz symbolem sławy wojennej, tradycji, wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swoich żołnierzy. Wręczenie chorągwi jest ważnym wydarzeniem w historii jednostki wojskowej.

Przysięga wojskowa to jedno z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza – to moment, który pozostaje w pamięci na zawsze. Przede wszystkim jest to akt ślubowania oraz najwyższego zobowiązania wobec umiłowanej Ojczyzny i Narodu Polskiego. Służba w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w sposób szczególny wiąże obowiązek żołnierski z własnym terytorium, z bliską sercu ojcowizną, z lokalną społecznością, której w razie potrzeby, na każde wezwanie, żołnierze będą nieść pomoc i wsparcie

– mówi płk Marcin Siudziński, dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystość uświetnił także pokaz sprzętu służb mundurowych oraz defilada pododdziałów 11 MBOT. Swoje umiejętności zaprezentowali również uczniowie klas mundurowych.

Chcąc zostać żołnierzem obrony terytorialnej, trzeba – oprócz rekrutacji – przejść przez szkolenie wstępne. Skierowane jest ono zarówno do osób, które jeszcze nie miały do czynienia ze służbą, jak i do tych, które miały już okazję poznać jej specyfikę. Tzw. „szesnastka” to właśnie nic innego jak 16-dniowe szkolenie skierowane do osób, które nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Obejmuje ono między innymi podstawowe umiejętności taktyczne i strzeleckie.

Aktualnie 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 1300 żołnierzy.

Inf. i foto: MUW

Myślenice - najnowsze informacje