poniedziałek, 16 grudnia 2019 22:58

Myślenice: Najlepsze potrawy wigilijne

Autor Anna Piątkowska-Borek
Myślenice: Najlepsze potrawy wigilijne

W Myślenicach odbył się Konkurs Potraw Regionalnych.

Za nami siedemnasta edycja Konkursu Potraw Regionalnych „Choinka przy wigilijnym stole”, który odbył się w hali widowiskowo-sportowej w Myślenicach. Koła Gospodyń Wiejskich z kilku powiatów województwa małopolskiego stanęły w szranki konkursowe, prezentując to co tradycyjne w regionalnych potrawach. Jury oceniało nie tylko smak potraw, ale i to, z jakich produktów zostały wykonane, ich wygląd, regionalność, tradycyjność, choinkę, ale też to, jak prezentowało się samo stoisko.

Konkurs został zorganizowany przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach, Małopolski Oddział Regionalny ARiMR przy współpracy z gminą Myślenice. Wydarzenie miało charakter wojewódzki, a konkurs honorowym patronatem objął marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

– To cykliczna impreza, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. Świąteczne spotkanie to nie tylko degustacja potraw, ale także wspólne kolędowanie, pięknie przystrojone choinki i przede wszystkim wspaniała atmosfera. Konkurs ma na celu popularyzację tradycyjnych potraw oraz lokalnych zwyczajów i tradycji wigilijnych. Dziękuję za udział kołom gospodyń z powiatów myślenickiego, wadowickiego, suskiego i nowotarskiego, które wzięły udział w tegorocznym konkursie – mówi Danuta Grzesik z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach, który organizował niedzielne wydarzenie w Myślenicach.

Swoje regionalne potrawy wigilijne oraz przyozdobioną choinkę w sumie prezentowało piętnaście Kół Gospodyń, a każde reprezentowało swoją gminę. Jury konkursowe przy ocenie brało pod uwagę regionalny i tradycyjny charakter przygotowanych potraw, nazwy gwarowe, prezencję stołu oraz tradycyjnie ubraną choinkę. Przyznano po dwie nagrody dla każdego miejsca na podium. Najlepsze – zdaniem członków jury – okazały się: Zespół Regionalny „Toporzanie” z Tenczyna w gminie Lubień oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Podsarniu z gminy Raba Wyżna w powiecie nowotarskim. Gminę Myślenice reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” z Krzyszkowic, które zajęło trzecie miejsce w konkursie.

– Gratuluję wszystkim Kołom Gospodyń, które zostały wyróżnione w tegorocznym konkursie, ale też dziękuję pozostałym za udział oraz kultywowanie naszych regionalnych tradycji. Cieszę się, że Gmina Myślenice mogła być współorganizatorem tej imprezy i gościliśmy także Koła Gospodyń z okolicznych powiatów. Wydarzeniu patronował marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski i serdecznie dziękuję za obecność przedstawicielom Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Radnym Sejmiku, ale też samorządowcom z naszego regionu, którzy przybyli na Konkurs Potraw Regionalnych do Myślenic – dodał Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Wyniki XVII Konkursu Potraw Regionalnych „Choinka przy wigilijnym stole”

I miejsce

Zespól Regionalny TOPORZANIE – gmina Lubień, powiat myślenicki

KGW w Podsarniu – gmina Raba Wyżna, powiat nowotarski

II miejsce

KGW TOKARNIA – gmina Tokarnia, powiat myślenicki

KGW PCIM – gmina Pcim, powiat myślenicki

III miejsce

WIEJSKA DZIEWCZYNA „BIENKÓWKA” – gmina Budzów, powiat suski

KGW Dworzanki z Krzyszkowic – gmina Myślenice, powiat myślenicki

Stowarzyszenie Nowoczesna Gospodyni w Brzeźnicy – gmina Brzeźnica, Powiat Wadowicki

Partnerem XVII Konkursu Potraw Regionalnych pod nazwą „Choinka przy wigilijnym stole” było Województwo Małopolskie.

Źródło: UMiG Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka