sobota, 27 maja 2023 14:45

Na to czekało wielu. „Zielona Krupnicza” otwarta i pełna... malw

Autor Marzena Gitler
Na to czekało wielu. „Zielona Krupnicza” otwarta i pełna... malw

Prezydent Jacek Majchrowski i artyści położonego przy tej ulicy Teatru Bagatela uroczyście otworzyli dla mieszkańców Krupniczą. Urok odmienionej ulicy podkreślają – wprowadzone zgodnie z prośbą mieszkańców – nasadzenia fasadowe w postaci ponad setki różowych malw.

Pomysł, aby szarą i zapchaną parkującymi samochodami Krupniczą zazielenić zgłosili mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego. "Ponad 10 lat walki wielu osób o zmianę, ale w końcu metamorfoza części ul. Krupniczej staje się faktem. Bo ulice, to nie tylko drogi, ale ważne przestrzenie publiczne!" - skomentował metamorfozę ulicy radny Łukasz Maślona.

Ponad 10 lat walki wielu osób o zmianę, ale w końcu metamorfoza części ul. Krupniczej staje się faktem. Bo ulice, to nie...

Opublikowany przez Łukasza Maślonę Piątek, 12 maja 2023

Rzeczywiście zmieniło się wiele, ale cierpliwość krakowian wystawiona była na próbę. Terminów zakończenia prac, które ruszyły w 2022 roku było wiele. Remont miał się zakończyć w wakacje ubiegłego roku, potem w lutym bieżącego roku. Do opóźnienia przyczynili się też wandale, którzy w marcu porozbijali wykonane na zamówienie granitowe płyty, które miały osłaniać donice dla roślin.

Na ziemi i pod nią

Remont ulicy połączono z gruntowną przebudową podziemnej infrastruktury. Dzięki nowej 235-metrowej sieci ciepłowniczej miejskie ogrzewanie popłynęło do nowych odbiorców. W tym samym czasie wykonano też prawie 280 metrów sieci wodociągowej. Przy okazji tych prac, przebudowę własnych sieci na ulicy Krupniczej wykonały Polska Spółka Gazownictwa oraz Tauron Dystrybucja SA.

Wszystkie prace, które prowadziła występująca w konsorcjum firma StarKop, realizowane były pod nadzorem konserwatorskim. Nad placem budowy nieustannie czuwały służby archeologiczne. W ramach rewitalizacji wykonano modernizację nawierzchni, wszystkie rynny podłączono do kanalizacji (wcześniej deszczówka trafiała do gruntu powodując rozmiękczenie podłoża i zapadliska), wykonano iluminację, elementy małej architektury, czyli m.in. kosze na śmieci, ławki, stojaki rowerowe, zbiorniki retencyjne wody opadowej oraz zieleń. Dla wzmocnienia niestabilnego podłoża i dla podbudowy użyto specjalnej geosiatki, kruszywa i cementu.

Granitowe kostki brukowe ulicy uzupełnione zostały przez historyczne kostki bazaltowe, które udało się odzyskać w trakcie prac rozbiórkowych. W nawierzchnię wbudowano miedziane płyty zawierające informacje o najważniejszych faktach historyczno-kulturowych ulicy Krupniczej, której początki sięgają XV wieku.

Cała dla mieszkańców

Potrzebę przebudowy i zazielenienie Krupniczej zgłaszali sami krakowianie. Projekt Zielona Krupnicza dwukrotnie zyskiwał bardzo wysokie poparcie mieszkańców w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa zajmując 5. miejsce w 2017 i 2018 roku w głosowaniu. W 2019 roku Zarząd Zieleni Miejskiej przygotował wstępną koncepcję przebudowy ul. Krupniczej na odcinku od ul. Podwale do ul. Loretańskiej, która została pozytywnie zaopiniowana przez mieszkańców oraz służby konserwatorskie. Niestety pozostała ona tylko na papierze, dlatego walczący o zieleń aktywiści zgłosili go ponownie w 2021 roku do BO. Miasto tłumaczyło, że nie może zostać zrealizowany jako projekt obywatelski, z uwagi na wysokie, przekraczające budżet BO koszty i długi czas realizacji. Jednak nie nie odrzucono idei stworzenia ulicy przyjaznej dla mieszkańców.

Na odcinku od ul. Podwale do ul. Loretańskiej powstała ulica typu woonerf – z uspokojonym ruchem, na której pierwszeństwo mają przechodnie. Zrezygnowano z krawężników i podziału na jezdnię i chodnik. Na środku pojawiły się ławki i posadzono drzewa.

Ulicę ozdabiają podwyższone rabaty, w których posadzone zostały setki krzewów wierzby purpurowej oraz zimozielonej laurowiśni wschodniej. Nad krzewami górują posadzone na tym odcinku czereśnie ptasie Plena, które już zdążyły zakwitnąć. W dalszej części – do ul. Szujskiego zieleń wysoką tworzą olsze czarne. Na tym odcinku znalazły się również ogrody deszczowe, w których pojawi się bodziszek łąkowy, łączeń baldaszkowaty oraz kosaciec syberyjski w czterech odmianach.

Urok odmienionej ul. Krupniczej podkreślają – wprowadzone zgodnie z prośbą mieszkańców – nasadzenia fasadowe w postaci ponad setki różowych malw.

Fiesta na Krupniczej

Otwarcie Krupniczej (chyba taki już jest jej urok) również zostało przesunięte. Wydarzenie zaplanowane na czwartek, 18 maja odwołano z powodu deszczu i ostatecznie odbyło się w tę sobotę (27 maja). Przybyłych na święto Krupniczej mieszkańców i turystów powitał prezydent Jacek Majchrowski i aktorzy teatru Bagatela, którzy w historycznych strojach przypomnieli przeszłość ulicy i zaśpiewali piosenki. Nie zabrakło stoisk lokalnych wystawców i atrakcji dla dzieci. Pogoda tym razem nie spłatała figla.  

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka