wtorek, 19 grudnia 2023 10:58

"Nie ma WAS i NAS. Jesteśmy MY". Wojewoda małopolski przyjął gości na spotkaniu opłatkowym

Autor Mirosław Haładyj
"Nie ma WAS i NAS. Jesteśmy MY". Wojewoda małopolski przyjął gości na spotkaniu opłatkowym

W poniedziałek (18 grudnia) w Operze Krakowskiej odbyło się Małopolskie Spotkanie Opłatkowe. Wydarzenie zorganizowali wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Na spotkanie przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, służby mundurowe i samorządowcy. Błogosławieństwa i poświęcenia opłatków udzielił metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

"Bracia, patrzcie jeno, jak niebo goreje! Coś niezwykłego dzieje się w Betlejem. Porzućmy troski i niech Pan Bóg nimi kieruje. A my? W drogę do Betlejem, do Betlejem" - Te słowa kolędy "Bracie, patrzcie jeno" w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza otworzyły Małopolskie Spotkanie Opłatkowe w Krakowie.

Gospodarzami tego wyjątkowego wydarzenia, które miało miejsce w Operze Krakowskiej, byli wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Wśród uczestników znaleźli się parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, służb mundurowych i samorządowcy. Błogosławieństwo i poświęcenie opłatków udzielił metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Jedność Małopolski

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podkreślił jedność Małopolski, mówiąc: "Nie ma WAS i NAS. Jesteśmy MY. Nasza wspólnota jest siłą Małopolski." Zaznaczył, że różnorodność w regionie nie oznacza konieczności zgody we wszystkim, ale w sprawach fundamentalnych ważne jest jednomyślne wyrażanie opinii dla dobra Małopolski.

Małopolskie Spotkanie Opłatkowe/ Fot.: MUW

Życzenia gospodarza

Wojewoda złożył życzenia świąteczne, podkreślając rolę gospodarza, który ma zadania związane z dbaniem o wspólnotę i wspieraniem rozwoju regionu. Skierował również specjalne słowa do samorządowców, zaznaczając gotowość urzędu do wsłuchiwania się w ich potrzeby.

Mam ogromny zaszczyt w imieniu własnym, jako wojewoda małopolski, złożyć Państwu najlepsze życzenia. Składam je również w imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej, w imieniu premiera Donalda Tuska, w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego i w sposób szczególny, jako ludowiec, w imieniu wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Życzę Wam wszystkim, by te Święta były szczęśliwe i radosne. Życzę, aby ten czas w gronie rodzinnym płynął bardzo powoli, by było nam wszystkim w tym świątecznym czasie dane zobaczyć osoby, których nie widzimy przez cały rok. Życzę, by szczęście i Boże błogosławieństwo nie opuszczały nas wszystkich i naszej małej ojczyzny - Małopolski - w Nowym 2024 Roku. Wesołych Świąt! – powiedział wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski życzył rodzinnych, pełnych życzliwości Świąt Bożego Narodzenia. Zwrócił uwagę na specjalny klimat oczekiwania na te święta i zachęcił do trwania w duchu jedności i dobroci serca w nadchodzącym Nowym Roku.

Małopolskie Spotkanie Opłatkowe/ Fot.: MUW

Błogosławieństwo od Arcybiskupa

Arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał duchowe znaczenie Świąt Bożego Narodzenia, zachęcając do pojednania, miłości i braterstwa. Wyraził życzenia pokoju, radości i autentycznego doświadczania wspólnoty podczas tych wyjątkowych świąt.

– Te Święta to nachylenie się Boga nad ludzkim losem po to, żeby człowieka podźwignąć, żeby pokazać mu swoją godność, by pokazać mu, kim jest i kim powinien być. Bóg dał nam swojego Syna po to, by człowiek mógł zrozumieć samego siebie. Tę prawdę wielokrotnie powtarzał św. Jan Paweł II Wielki. (…) Każdemu z Państwa życzę z całego serca, by ten świąteczny czas był dla wszystkich czasem pokoju, radości, autentycznego braterstwa i dobroci serca

– powiedział abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski/Fot. Archidiecezja Krakowska
Abp Marek Jędraszewski/Fot. Archidiecezja Krakowska

Betlejemskie Światło Pokoju

Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej przekazali Betlejemskie Światło Pokoju w ramach akcji "Czyńmy pokój". Wojewoda, marszałek i metropolita odebrali symboliczny płomień, który niesie przesłanie pokoju i jedności. To tradycja trwająca od 1991 roku, gdzie Polska przekazuje Światło Pokoju na wschód i zachód.

– Światło rozprasza ciemność i łączy ludzi. Jego moc rośnie z każdym kolejnym przekazaniem. To symbol pomocy bliźnim. Od 33 lat niosąc Betlejemskie Światło Pokoju, przepędzamy mrok. To piękna tradycja, która co roku umacnia nas w duchu wzajemnej przyjaźni i miłości

– powiedział wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Małopolskie Spotkanie Opłatkowe/ Fot.: MUW

Tradycja i Spotkanie Opłatkowe

Małopolskie Spotkanie Opłatkowe to tradycja sięgająca lat 90. XX wieku, zainicjowana po przełomie ustrojowym przez ówczesnego wojewodę krakowskiego Tadeusza Piekarza. To coroczne wydarzenie, podczas którego ludzie spotykają się, by dzielić się opłatkiem i składać życzenia na zbliżające się święta.

Parafrazując te wyjątkowe chwile jedności, wspólnoty i tradycji, Małopolskie Spotkanie Opłatkowe przynosi radość i spójność mieszkańcom regionu, tworząc wyjątkowy moment w przedświątecznym klimacie Krakowa.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka