środa, 22 lutego 2023 09:44

Hymn Ukrainy zamiast hejnału? Zdecyduje nie tylko Majchrowski

Autor Marzena Gitler
Hymn Ukrainy zamiast hejnału? Zdecyduje nie tylko Majchrowski

Stowarzyszenie Nowa Generacja proponuje, aby w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie z wieży Mariackiej w samo południe zamiast hejnału zagrano hymn Ukrainy. "Niech Kraków raz jeszcze pokaże swoją solidarność z Ukrainą" - apeluje stowarzyszenie.  

O swoim pomyśle nietypowego uczczenia pierwszej rocznicy wojny w Ukrainie, która wybuchła 24 lutego, stowarzyszenie poinformowało na Facebooku.

Byliśmy pierwsi, gdy nasi przyjaciele z Ukrainy potrzebowali pomocy. Przyjęliśmy ich w naszych domach, organizowaliśmy...

Opublikowany przez Nowa Generacja Małopolskie Poniedziałek, 20 lutego 2023

"Byliśmy pierwsi, gdy nasi przyjaciele z Ukrainy potrzebowali pomocy. Przyjęliśmy ich w naszych domach, organizowaliśmy zbiórki, wzywaliśmy do międzynarodowej pomocy. Po roku bohaterskiej obrony Ukraina nadal walczy o wolność. By uczcić pamięć ofiar putinowskiej agresji oraz niezłomność Ukraińców zwróciliśmy się do Prezydenta #Kraków by 24 lutego o 12:00 zamiast hejnału odegrany został hymn Ukrainy. Biden pokazał dziś jak ważne są symbole oraz gesty. Niech Kraków raz jeszcze pokaże swoją solidarność z Ukrainą" - zaapelowali.

W piśmie, które Kamil Kociołek z Nowej Generacji skierował do prezydenta Jacka Majchrowskiego przypomniano, że w Krakowie tradycyjny hejnał był zastępowany innymi melodiami. "Żałobna pieśń "Łzy Matki" odebrana była trzykrotnie podcza żałoby narodowej. (...) "Ocalić od zapomnienia" rozbrzmiało w dniu uroczystości pogrzebowy Marka Grechuty, utwór "Hallelujah" z repertuaru Leonarda Cohena zagrano w dniu pogrzebu Macieja Zembatego.  Wisławę Szymborską grając melodię do jej wiersza "Nic dwa razy", w dniu uroczystości pogrzebowych Zbigniewa Wodeckiego rozbrzmiał utwór "What a Wondefull World", zaś w dniu pogrzebu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zamiast hejnału mariackiego rozbrzmiał utwór "The Sound of Silence".

Ukraiński hymn państwowy został też już odebrany zamiast hejnału w południe 3 marca ubiegłego roku.

Warto dodać, że decyzja nie do końca zależy od prezydenta Krakowa. Decyzję o zmianie tradycyjnego hejnału na inny utwór musi zaakceptować też archiprezbiter bazyliki mariackiej i nie zawsze aprobował propozycje utworów, które miałyby zostać zagrane zamiast tradycyjnego hejnału.

12 września w samo południe z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie tuż po hejnale miał zabrzmieć hymn Piwnicy pod Baranami, która świętowała jubileusz 65-lecia. Chodziło o piosenkę „Ta nasza młodość”, która stała się nieformalnym hymnem najsłynniejszego krakowskiego kabaretu artystycznego. Słowa piosenki to wiersz poety Tadeusza Śliwiaka, również związanego z Krakowem, a muzykę ułożył krakowski kompozytor, Zygmunt Konieczny. Niestety utwór najprawdopodobniej nie zyskał "kościelnego imprimatur" i nie nie zostanie odegrany z Mariackiej wieży. "Niestety z przyczyn od nas niezależnych (ale nie powiemy kto zadecydował) piwnicznego hymnu po hejnale  - NIE BĘDZIE" - poinformowała na Facebooku Piwnica pod Baranami.

fot. Magiczny Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje