piątek, 27 stycznia 2023 22:26

Kraków. Nie żyje Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

Autor Marzena Gitler
Kraków. Nie żyje Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

W wieku 100 lat zmarł w piątek, 27 stycznia Aleksander Krawczuk, związany z Krakowem prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego i autor popularnych książek o starożytności, były minister kultury i sztuki oraz poseł.

Aleksander Krawczuk urodził się 7 czerwca 1922 roku w Krakowie. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie rozpoczął studia na Ukończył w 1949 studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, który ukończył w 1949 roku. Potem został pracownikiem naukowym w Zakładzie Historii Starożytnej UJ. Równolegle pracował też Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Był kolejno doktorem i doktorem habilitowanym, a 1985 otrzymał tytuł profesorski w zakresie nauk humanistycznych.

W latach 1986–1989 był członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Grunwaldzkiego. Zajął się też działalnością polityczną. Był ministrem kultury i sztuki w rządach Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego. Startując z listy SLD został posłem I i II kadencji. W Krakowie był sympatykiem prezydenta Jacka Majchrowskiego. Jego setne urodziny w czerwcu ubiegłego roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa uczciło poświęconą mu wystawą w Pałacu Krzysztofory.

Był m.in. członkiem Polskiej Akademii Nauk, Narodowej Rady Kultury, Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich, prezesem krakowskiego oddziału Fundacji Kultury Polskiej. Wielokrotnie odznaczany, m.in. nagrodą m. Krakowa (1973), Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1997), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009).

Swojego profesora pożegnał w mediach społecznościowych Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Ze smutkiem informujemy, że ze społeczności Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego odszedł prof. dr hab. Aleksander Krawczuk (1922-2023) - wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytet Jagielloński, niestrudzony popularyzator wiedzy o antyku. Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składamy wyrazy współczucia. O uroczystościach pogrzebowych poinformujemy w osobnej wiadomości." - czytamy w poście.

Ze smutkiem informujemy, że ze społeczności Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego odszedł prof. dr hab....

Opublikowany przez Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego Piątek, 27 stycznia 2023

Aleksander Krawczuk był znany ze swoich cenionych i popularyzujących starożytność publikacji, których jest długa lista. Był autorem wielu wybitnych dzieł, takich jak „Poczet cesarzy rzymskich”, „Ród Argeadów” czy „Tytus i Berenika”. Jego książki tłumaczone były na wiele języków, m.in.: bułgarski, czeski, estoński, litewski, niemiecki, rosyjski, serbsko-chorwacki, słowacki i węgierski. Wraz z Arturem Janickim i Jadwigą Klinowską prowadził telewizyjny cykl dokumentalny "Antyczny świat profesora Krawczuka".

W czerwcu 2023 roku skończyłby 101 lat.

fot. Facebook / strona o Aleksandrze Krawczuku / krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka