Domek narzędziowy stanowi efektowną budowlę. Można w nim przechowywać wszelkie niezbędne przedmioty do pielęgnacji ogrodu i nie tylko. Pragniesz się dowiedzieć więcej na temat domków narzędziowych? Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu.
Domek narzędziowy jest to budowla ogrodowa, która powinna znaleźć się w każdej ogrodowej przestrzeni. Spełnia ona wiele praktycznych funkcji, jak również efektownie wypełnia przydomowe otoczenie. Duży wybór domków narzędziowych znajdziesz w Ogrodolandii. Są tam budowle typowe do przechowywania narzędzi, jak również składziki na drewno oraz bardziej rozbudowane konstrukcje, które przypadną do gustu każdemu ogrodnikowi. Do wyboru są drewniane o neutralnej kolorystyce, małe budowle i takie bardziej okazałe. Zdecydowanie każdy, kto pragnie wyposażyć swój ogród w praktyczny domek narzędziowy, znajdzie tam model dostosowany do własnych potrzeb i upodobań.
Jaki powinien być ten odpowiedni domek narzędziowy?
Domek narzędziowy powinien być przede wszystkim dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. Aby móc korzystać z niego przez wiele lat, należy wybrać konstrukcję wysokiej jakości, wykonanej z trwałych materiałów. Dzięki temu nawet ząb czasu nie będzie w stanie negatywnie wpłynąć na prezencję i użyteczność domku narzędziowego.
Istotna jest także funkcjonalność, a na nią zdecydowanie wpływa wielkość budowli. Natomiast domek powinien być dostosowany do powierzchni ogrodu, w którym ma zostać ustawiony. Nie może być on zbyt duży, gdyż zdominuje przestrzeń i nie będzie się to prezentować estetycznie. W zależności od tego, jakie przedmioty są przeznaczone do przechowywania w tym miejscu - taki szacunkowo rozmiar domku narzędziowego należy wybrać. W kwestii przyszłych użytkowników leży dobór sprzętu ogrodowego - kosiarki, taczki czy innych drobnych lecz niezbędnych przedmiotów. W nim można również przechowywać dekoracje ogrodowe, które nie są odporne na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak śnieg, deszcz czy wahania temperatury. Tuż przed decyzją na zakup domku narzędziowego należy dokładnie przemyśleć przedsięwzięcie i zastanowić się, jakie przedmioty będą w nim przechowywane, aby korzystanie z budowli było dla użytkowników jak najbardziej komfortowe.
Jeśli nasz ogród nie jest zbyt przestronny, miejsce jest ograniczone - nie martw się! Zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie. Jednym z wyjść jest domek narzędziowy montowany bezpośrednio do budynku domu mieszkalnego. To rozwiązanie sprawi, że nie zostanie zmarnowana cenna przestrzeń, a mimo wszystko we wnętrzu zmieści się w domku narzędziowym rower, kosiarka i inne sprzęty.
Kolejnym, niezwykle istotnym elementem domku narzędziowego są okna i drzwi. Zdecydowanie okna są niezbędne w budowli, do której nie planujesz podłączać energii elektrycznej. Dzięki nim światło słoneczne pozwoli na swobodne przemieszczanie się po wnętrzu i odnalezienie wybranego przedmiotu. Istotne są również drzwi - muszą być odpowiednio szerokie, jak i wysokie. Producenci dają wybór pośród jednoskrzydłowych drzwi, jak i dwuskrzydłowych.
Rodzaje domków narzędziowych - a Ty który wybierzesz do swojego ogrodu?
Można wyróżnić następujące rodzaje domków narzędziowych:
- domki narzędziowe drewniane;
- domki narzędziowe plastikowe;
- domki narzędziowe metalowe.
Wszystkie wyżej wymienione rodzaje są solidne i wytrzymałe, natomiast domki narzędziowe drewniane najłatwiej wkomponują się w ogrodową przestrzeń, nie zaburzając estetyki przydomowej przestrzeni.
Domek narzędziowy - poznaj nasze rekomendacje
Domek narzędziowy może stać się również miejscem składowania opału. Aby temu podołać, musi być zbudowany z trwałych materiałów tak, aby korzystanie z niego było stuprocentowo bezpieczne. Warto zadbać o jego design, aby jak najlepiej wpasował się w otoczenie.
Do najczęściej wybieranych przez użytkowników modeli domków narzędziowych, są te wykonane z drewna. Doskonale wpasowują się one do otoczenia ogrodu, jak również wielu modeli mebli ogrodowych, tworząc spójną i harmonijną całość. Kolorystykę drewna także w łatwością można zmodyfikować, nadając mu inną barwę i fakturę.
Przed zakupem domku narzędziowego należy zdecydować się na samodzielny montaż lub skorzystanie z usług sklepu. Natomiast jeśli zdecydujesz się na zbudowanie domku własnymi siłami, przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek:
- drewno na domek narzędziowy powinno być odpowiednio zaimpregnowane - zabezpieczanie drewna jest konieczne, gdyż hamuje proces niszczenia surowca, spowodowany deszczem i wahaniami temperatury. Impregnacja zapobiega również przed wchłanianiem wilgoci. Istotne jest również podłoże - musi być wzmocnione, aby konstrukcja była stabilna;
- podłoże pod domek narzędziowy powinno zostać utwardzone - najbardziej odpowiednie będzie wykonanie betonowej wylewki lub ułożenie placu z kostki brukowej. W ten sposób przygotowane podłoże uchroni między innymi przed szkodnikami we wnętrzu domku;
- wykończenie zewnętrzne domku narzędziowego powinno być dopasowane do otoczenia - drewniany domek z łatwością wkomponuje się w otoczenie, natomiast jego ostateczny wygląd można nadać za pomocą impregnatu czy innego środka do drewna.
Domek narzędziowy - gdzie ustawić?
Umiejscowienie domku narzędziowego powinno być starannie dobrane. Najlepiej ustawić go w ustronnym miejscu, gdzie będzie można swobodnie z niego korzystać. Warto utworzyć do niego efektowną ścieżkę, a tuż przed wejściem ułożyć niewielki placyk z kostki brukowej. Zdecydowanie ułatwi to wjechanie kosiarką do wnętrza domku, czy też wykonywanie niewielkich napraw czy przeglądów posiadanego sprzętu ogrodowego.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym z architekturą ogrodową Ogrodolandia.pl.