sobota, 21 października 2023 04:00

Niezwykła wystawa w Wieliczce dostępna tylko do jutra. Taka okazja prędko się nie powtórzy

Autor Patryk Trzaska
Niezwykła wystawa w Wieliczce dostępna tylko do jutra. Taka okazja prędko się nie powtórzy

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na ostatnie dni wystawy Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte w Zamku Żupnym w Wieliczce. Wystawę można oglądać w Polsce tylko do jutra (22 października). W ostatnim dniu jej trwania Muzeum organizuje Dzień Porcelany. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji: całodzienne zwiedzanie wystawy, kuratorskie oprowadzanie,  kącik ekspercki a w nim spotkanie z pełnymi pasji kolekcjonerkami porcelany i ekspertką od renowacji, rodzinne warsztaty Kolekcjonerzy są wśród nas, pokaz parzenia herbaty i kącik kawiarniany.

Wystawa Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte w Zamku Żupnym w Wieliczce prezentuje najważniejszą na świecie kolekcję porcelany tego rodzaju - zarówno figurki jak i malowidła na obiektach podejmują tematykę górniczą. Zobaczyć można blisko 170 obiektów z I połowy XVIII wieku z: Miśni, z okresu największej świetności tej manufaktury oraz najstarszych manufaktur Wiednia i Berlina. Obiekty pochodzą z kolekcji Fundacji Achima i Beate Middelschulte z Niemiec, przechowywanej w Deutsches Bergbau-Museum w Bochum.

Wśród luksusowych obiektów pokazano: elementy zastawy stołowej, tabakierki i naparstki a także elementy dekoracji stołów oraz liczne figurki górników i członków orkiestry. Prezentują tu swój kunszt najwybitniejsi artyści Miśni: malarz Bonaventura Häuer i rzeźbiarz Johann Joachim Kändler.

Początkowo figurki powstawały na zamówienie Augusta Mocnego, króla polskiego i elektora saskiego, który lubił je oglądać na stołach bankietowych. Zapewne wynikało to stąd, że górnictwo w Saksonii w I połowie XVIII w. prężnie się rozwijało i przynosiło mu znaczne dochody. Król cenił też bardzo porcelanę chińską i japońską wydając na nią ogromne kwoty. Po odkryciu receptury porcelany i uruchomieniu manufaktury w Miśni mógł połączyć obie pasje. Dlaczego figurki pojawiały się na stołach w czasie uczt dworskich? Spełniały ważną rolę - układano z nich dekoracyjne aranżacje, które bawiły biesiadników i dostarczały im tematów do rozmów.

Uwagę zwracają także sceny malowane na naczyniach. Ukazują górskie pejzaże, piętrzącą się wydobytą rudę, pracowników wykonujących różne prace, doglądających ich urzędników czy też spacerujących z damami w pięknych kreacjach. Pozwalają  zajrzeć do wnętrza kopalni, a nawet zobaczyć w niej wybuch.

Program Dnia Porcelany:

9.00 – 20.00 - zwiedzanie wystawy czasowej Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte i Zamku Żupnego (ostatnie wejście 19.30)

12.00 – rodzinne warsztaty edukacyjne Kolekcjonerzy są wśród nas, rezerwacja: 12 289 16 33

13.00 – pokaz parzenia herbaty

13.30 - rodzinne warsztaty edukacyjne Kolekcjonerzy są wśród nas, rezerwacja: 12 289 16 33

14.00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie przez Klementynę Ochniak-Dudek, rezerwacja przez formularz zgłoszeniowy www.muzeum.wieliczka.pl

15.00 – kącik kawiarniany

15.15 – Pochwal się swoją porcelaną – prezentacja przyniesionej porcelany na Sali Gotyckiej

15.30 – 17.00 –  kącik ekspercki - kolekcjonerki  porcelany Anna Goździkowska-Kessentini i Renata Wodzki oraz ekspertka od renowacji porcelany Alicja Szostakiewicz opowiedzą o swoich pasjach i odpowiedzą na pytania uczestników.

Wystawę można oglądać tylko do 22 października 2023 r.

inf.: Infomacja Prasowa

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka