sobota, 11 maja 2024 08:00

Noc Muzeów z wystawą pamiątek kościuszkowskich

Autor Marzena Gitler
Noc Muzeów z wystawą pamiątek kościuszkowskich

Od 18 maja w Muzeum Ziemi Miechowskiej zobaczyć będzie można wystawę, poświęconą Insurekcji Kościuszkowskiej. Wernisaż odbędzie się w ramach tegorocznej Nocy Muzeów.

Popiersie Tadeusza Kosciuszki/ Fb. Muzeum Ziemi Miechowskiej

Wystawa czasowa, zatytułowana „Widziały już Racławice armaty wzięte na kosy”, poświęcona jest 230. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej i Victorii Racławickiej. Na ekspozycji, oprócz zbiorów Muzeum Ziemi Miechowskiej, będzie można zobaczyć zbiory z kolekcji Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie oraz prywatnych kolekcjonerów.

Przypomnijmy, Insurekcja swój początek miała zwycięskimi bitwami właśnie na Ziemi Miechowskiej. Tu 4 kwietnia1794 rozegrała się słynna Bitwa pod Racławicami, która została upamiętniona na pomniku – Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz m.in. „Panoramą Racławicką”, której pomysłodawcą był znany lwowski malarz Jan Styka, a pomagali mu znakomity batalista Wojciech Kossak (1856–1942), Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański.Obraz o wymiarach 15 × 114 m eksponowany jest obecnie w specjalnie wybudowanej rotundzie we Wrocławiu.

Pocztówka z wizerunkiem Naczelnika insurekcji, fot. Albert Schule, druk Akropol Kraków ze zbiorów MZM

Warto wspomnieć, że właśnie na Ziemi Miechowskiej powstały i wzięły pierwszy raz udział w bitwie słynne oddziały kosynierów. Pierwsze tego typu jednostki stworzyli wyznaczeni przez Tadeusza Kościuszkę werbownicy, bracia generał major ziemiański Jan i Andrzej Slascy, ziemianie z powiatu krakowskiego. Wystawili oni własnym sumptem liczące około 2000 piechurów oddziały chłopskie, których podstawowym wyposażeniem były kosy bojowe, piki i siekiery. Członków tych oddziałów, tworzących tzw. „milicję krakowską” nazwano wówczas „kosynierami”.

W Dziemięrzycach oraz Janowiczkach w gminie Racławice, znajdują się mogiły kosynierów, zaś nad Janowiczkami, na stoku wzgórza Zamczysko znajduje się Kopiec Kościuszki usypany przez okoliczną ludność w 1934 roku. Na polach, obok dworu w Janowiczkach, postawiono w 1994 roku, z okazji dwusetnej rocznicy bitwy, pomnik z brązu upamiętniający zdobywcę pierwszej armaty, Wojciecha Bartosa (później Bartosza Głowackiego).

Kadr z filmu "Kościuszko pod Racławicami" (film 1913)/Wikipedia Commons:Cyfrowe Mazowsze 

Wernisaż nowej wystawy czasowej, poświęconej Insurekcji Kościuszkowskiej, odbędzie się 18 maja o godz. 17 w Domu Generała w Miechowie. Tego dnia, z okazji Nocy Muzeów,  Muzeum Ziemi Miechowskiej otwarte będzie do godz. 23.

Plakat zapraszający na nową wystawę czasową do Miechowa/ graf. Muzeum Ziemi Miechowskiej

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka