środa, 4 września 2019 21:21

Nowe karetki dla szpitali w Gorlicach i Nowym Sączu

Autor Anna Piątkowska-Borek
Nowe karetki dla szpitali w Gorlicach i Nowym Sączu

Biecz (powiat gorlicki) i Nowy Sącz dostaną nowe karetki. Podpisano pierwsze umowy w Małopolsce, dotyczące „Programu wymiany ambulansów”.

W środę 4 września Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podpisała ze Szpitalem Specjalistycznym im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach oraz SP ZOZ – Sądeckim Pogotowiem Ratunkowym w Nowym Sączu umowy o dofinansowanie zakupu dwóch nowych karetek pogotowia. Nowe ambulanse trafią do Nowego Sącza i Biecza.

– Zakup nowoczesnych karetek pogotowia ratunkowego jest niezbędny do udzielania natychmiastowej pomocy. Zagwarantowanie bezpieczeństwa i szybkiej reakcji zespołu ratownictwa medycznego w wielu przypadkach może uratować ludzkie życie, dlatego Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, by w znacznym stopniu odświeżyć flotę karetek – mówiła Józefa Szczurek-Żelazko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Zakup karetek będzie realizowany w ramach „Programu wymiany ambulansów”, który jest kolejnym etapem reformy ratownictwa medycznego.

Łącznie, województwo małopolskie zyska 15 karetek pogotowia ratunkowego. Z uruchomionego właśnie „Programu wymiany ambulansów” skorzystają też inne regiony. W całej Polsce pojawi się aż 200 nowych ambulansów. Ich zakup ma poprawić bezpieczeństwo pacjentów i przyczynić się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego.

– Wyposażenie zespołów ratownictwa medycznego w nowoczesne karetki jest niezbędne do udzielania natychmiastowej pomocy. Ambulanse medyczne wyjeżdżają do pacjentów bardzo często – w sumie około 3,2 mln razy rocznie, co daje średnio prawie 6 wyjazdów na jedną karetkę w ciągu doby. Są one niejednokrotnie realizowane w warunkach ekstremalnych bądź w trudno dostępnym terenie. Sprawia to, że karetki ulegają uszkodzeniom i szybkiemu zużyciu. Przyjmuje się, że zasadna jest ich wymiana już po 5 latach użytkowania – podaje Ministerstwo Zdrowia. – Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy – dodaje MZ.

Gorlice - najnowsze informacje