poniedziałek, 29 kwietnia 2024 12:20

Nowy burmistrz, nowi radni. Wyborcze zmiany w Wieliczce

Autor Marzena Gitler
Nowy burmistrz, nowi radni. Wyborcze zmiany w Wieliczce

7 maja zmienią się władze Miasta i Gminy Wieliczka. Tego dnia zaplanowano I sesję, na której nowy burmistrz, Rafał Ślęczka i nowo wybrani radni złożą ślubowania. Kto zasiądzie w radzie miejskiej?

Duże zmiany w Wieliczce. W nowej 23-osobowej Radzie Miasta Wieliczka zasiądzie aż 11 nowych radnych.  

Z samorządem pożegnali się: Barbara Czajka, Andrzej Dyga, Stanisław Dziedzic, Kamil Jastrzębski, Joanna Kordula (przewodnicząca klubu radnych PO, kandydatka na burmistrza w wyborach w 2019 i 2024 roku), Krzysztof Krochmal, Paweł Krysa, Bogdan Lizak Piotr Ptak, Marek Słowik i Kazimierz Windak.

Najwięcej nowych radnych zostało wybranych w okręgu miejskim. Są to: Dominik Mikuła (lat 33, komitet Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy), Jakub Kostrz oraz Julia Kubać (oboje 23 lata, oboje komitet Koalicja Obywatelska), Grażyna Szwed (lat 65, komitet Koalicja Obywatelska) oraz Inga Cichoń (lat 42, komitet Otwarta Wieliczka).

W drugim okręgu, obejmującym południowe wsie Gminy Wieliczka, nowych radnych będzie troje: Monika Zamarlik (lat 52, komitet Koalicja Obywatelska), Daniel Lenik (lat 38, komitet Rafała Ślęczki) oraz Beata Dubiel-Kulma (lat 50, komitet Rafała Ślęczki, która zastąpi go w związku z objęciem przez niego stanowiska burmistrza).

W trzecim okręgu, obejmującym północne wsie nowych radnych będzie również troje: Dorota Król (lat 56, komitet Koalicja Obywatelska), Adrian Palonek (lat 29, komitet Artura Kozioła) oraz Bartłomiej Krzych (lat 40, komitet Otwarta Wieliczka).

W wielickim samorządzie 8 miejsc zdobył komitet Artura Kozioła, po 6 mandatów komitet Rafała Ślęczki i Koalicja Obywatelska, 2 mandaty Otwarta Wieliczka i 1 - Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Wiadomo już, że KO i komitet byłego burmistrza połączyły siły i to one będą decydować o podziale funkcji w prezydium rady miejskiej i jej komisjach.

  • Zobacz:
II tura w powiecie wielickim. Zmiana włodarza w dwóch samorządach
W II turze wyborów w powiecie wielickim na wójta i burmistrza tylko jeden z urzędujących włodarzy pożegna się ze swoim stanowiskiem.

W nowo wybranej radzie średnia wieku wyniesie 46 lat.  W 23 osobowym organie, po uzupełnieniu mandatu o okręgu nr 2, znajdzie się 10 kobiet (o 4 więcej niż w poprzedniej kadencji).

Zaprzysiężenie radnych oraz nowego burmistrza – Rafała Ślęczki odbędzie się na I sesji. Pierwsze posiedzenie rady rozpocznie najstarszy wiekiem, 70-letni radny, Włodzimierz Hartabuz z komitetu Artura Kozioła, który prowadził też pierwsze obrady poprzedniej kadencji.

Na pierwszej sesji  oprócz ślubowania, odbędzie się też wybór przewodniczącego rady, którym do tej pory był Tadeusz Luraniec z komitetu Artura Kozioła. Czy po zmianie burmistrza w Wieliczce będzie zmiana przewodniczącego rady? O tym dowiemy się już 7 maja.

Foto: Mateusz Łysik (Głos24)/Powiat Wielicki

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka