środa, 13 kwietnia 2022 09:16

Nowy podwariant Omikronu coraz bliżej Polski

Autor Katarzyna Jamróz
Nowy podwariant Omikronu coraz bliżej Polski

Wirusolog Marc Van Ranst z Katholieke Universiteit Leuven przekazał, że w Belgii wykryto pierwsze zakażenie nowym podtypem wariantu Omikron BA.4.

Marc Van Ranst poinformował, że do tej pory w Belgii wykryto jeden przypadek zakażenia nowym podtypem wariantu Omikron. Chory pochodzi z regionu Walonia w południowej części kraju.

W poniedziałek (11 kwietnia) profesor Tulio de Oliviera z ośrodka badań epidemiologicznych CERI w RPA za pośrednictwem Twittera przekazał, że dwa nowe podwarianty Omikronu - BA.4 i BA.5 wykryto w Republice Południowej Afryki, Botswanie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii, a także w Belgii. Wszystkie wśród osób w wieku od 30 do 50 lat, które były w pełni zaszczepione i wykazywały łagodne objawy.

Jak twierdzą naukowcy, najprawdopodobniej nowy wariant BA.4 powstał na skutek rekombinacji pomiędzy wariantami BA.1 i BA.3. Ma też podobne mutacje w białkach kolca do wariantu BA.2, w tej chwili najbardziej rozpowszechnionego wariantu Omikrona na świecie (94 procent wszystkich przypadków). Jest wcześnie, by przewidywać, jak nowy wariant wpłynie na pandemię. Jednak nie ma powodu do niepokoju – twierdzą epidemiolodzy. Zwłaszcza w kontekście niedawnych doświadczeń z BA.2, który powodował przedłużenie fali zakażeń, ale nie wpłynął na wzrost liczby hospitalizacji lub zgonów. – Szczepienia pozostają kluczową sprawą mającą na celu ochronę przed ciężkim przebiegiem, hospitalizacją i śmiercią na skutek zakażenia i dotyczy to wszystkich znanych wariantów – twierdzi profesor Tulio de Oliviera.

Omikron to wariant koronawirusa SARS-CoV-2, który został wykryty w listopadzie 2021 r. Jest dominującym i najbardziej zakaźnym wariantem koronawirusa na całym świecie.

Fot.: Ilustracyjne

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje

Rozrywka