piątek, 5 lutego 2021 08:36

Nowy Sącz. Jesteś uczniem szkoły powiatowej? Zrobisz „prawko” prawie za darmo

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz. Jesteś uczniem szkoły powiatowej? Zrobisz „prawko” prawie za darmo

Władze Powiatu Nowosądeckiego przystąpiły do projektu, dzięki któremu uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą zrobić kurs prawa jazdy prawie za darmo. Wystarczy wpłacić 10% jego wartości. Ale to nie wszystko. Młodzież może się zapisać również na kurs i uzyskać m.in. uprawnienia dietetyka oraz pilota wycieczek turystycznych. Zapisy na poszczególne kursy już ruszyły w szkołach prowadzonych przez Powiat Nowosądecki.

- Dzięki projektowi, uczniowie naszych szkół ponadpodstawowych zwiększą swoją atrakcyjność na rynku pracy - mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Zdobędą umiejętności, dzięki którym mogą podjąć pracę od razu po zakończeniu nauki w szkole. Daje im to lepszy start na rynku pracy. Co ważne - te kursy przeprowadzamy dzięki dofinansowaniu w 90% ze środków unijnych. Gdyby młodzież chciała w nich uczestniczyć poza szkołą, musiałaby sporo za nie zapłacić, a tak wystarczy zainwestować 10% wartości kursu.

Projekt skierowany jest do uczniów techników i szkół branżowych prowadzonych przez Powiat Nowosądecki. Są to: Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju, Zespół Szkół im. św. Kingi w Łącku, Powiatowy Zespół Szkół w Muszynie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej, Zespół Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu.

Producenci odzieży na krawędzi. „Nie mamy perspektywy, nie wiemy co będziemy robili jutro”
Zamknięte restauracje to brak wesel. Brak wesel to strata wielu kolejnych przedsiębiorców. Łańcuch ciągnie za sobą kolejne branże, o których problemach nie mówi się głośno. Jedną z takich branż jest produkcja odzieży. Jej przedstawiciele otwarcie mówią, że nie wiedzą, czy przetrwają do wiosny. - Pr…

Dotychczas podpisano umowy na prowadzenie kursów:

- dietetyk – może z niego skorzystać 25 uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie oraz 10 uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju,

- pilot wycieczek turystycznych z egzaminem ECDL – może z niego skorzystać pięciu uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju,

- prawo jazdy kategorii B - dla uczniów z każdej szkoły prowadzonej przez Powiat Nowosądecki – w sumie 250 miejsc na kursie.

W sumie, w ramach projektu, uczniowie będą mogli wziąć udział w kursach i szkoleniach zawodowych: barman, barista, kelner, kucharz, carving, florysta, autoCAD, prawo jazdy, operator wózka widłowego, spawacz, operator koparko-ładowarki, kurs księgowości, obsługa kasy fiskalnej, nauka jazdy konnej i wielu innych.

Dodatkowo, młodzież otrzyma pomoc w organizacji staży/praktyk zawodowych, pomoc stypendialną dla szczególnie uzdolnionych i doradztwo edukacyjno-zawodowe.

Górale z Piwnicznej robią „rękawice furmańskie” dla Berniego Sandersa!
Jeszcze w tym tygodniu do Senatora Berniego Sandersa czarni górale wyślą „rękawice furmańskie”, które są tradycyjnym rękodziełem Sądecczyzny. Inspiracją do utkania dla niego rękawic było zdjęcie z zaprzysiężenia nowego Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ale nie tylko! Bernie Sanders pochodzi bowiem ze…

Całkowita wartość projektu to ponad 8 mln zł, a wartość dofinansowania - niemal 7,5 mln zł. Kursy będą realizowane od 1 lutego 2020 do 30 czerwca 2023 r.

inf./fot. Powiat Nowosądecki

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje