sobota, 8 sierpnia 2020 16:49

Nowy Sącz: Niezwykły festiwal odwołany – miasto wśród „czerwonych powiatów”

Autor Tomasz Stępień
Nowy Sącz: Niezwykły festiwal odwołany – miasto wśród „czerwonych powiatów”

Przygotowano szczegółowy program, uwzględniający wytyczne wynikające z pandemicznych przepisów. Goście byli zaproszeni. Publiczność i fani czekali. Nic z tego. 12. edycja Festiwalu Karpaty OFFer, która miała odbyć się między 14 a 16 sierpnia, została odwołana.

Festiwal Karpaty OFFer już od 11 lat edycji umożliwia artystom oraz uczestnikom udział w zderzeniu kultury tradycyjnej z wyrosłymi na jej korzeniach współczesnymi przejawami twórczości amatorskiej i profesjonalnej. Jeszcze niedawno Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Andrzej Zarych wraz z Dyrektor Oddziału Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich Małgorzatą Brodą zapraszali na tegoroczny Festiwal:

– Małopolskie Centrum Kultury Sokół już po raz 12 zaprasza na ten festiwal, który ma być oderwaniem od dnia codziennego. Od trosk, których nam wszystkim teraz nie brakuje. Od sytuacji gdy jesteśmy w pośpiechu, kiedy poganiają nas rozmaite obowiązki. To ma być czas wytchnienia. Czas kiedy kultura jest dla nas pretekstem, żeby się na chwileczkę zatrzymać – zachęcała Małgorzata Broda.

Nowy Sącz miał być oddany we władanie artystom, którzy mieli nas wabić muzyką, zadziwiać teatrem i performancem, urzekać tańcem, zaciekawiać filmem, rozwijać warsztatami na spotkaniach w Miasteczku Galicyjskim i klimatycznych zakątkach miasta.

Niestety,  związku z decyzją Rady Ministrów o przywróceniu w niektórych powiatach ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID 19 oraz faktem, że według opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia listy Nowy Sącz jest jednym z 9 powiatów „czerwonych" o najwyższym obecnie zagrożeniu epidemiologicznym, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ z mocy prawa zmuszone jest ODWOŁAĆ planowany na dni 14-16 sierpnia Międzynarodowy Multimedialny Festiwal Sztuki Małopolska KARPATY OFFer. Na terenach oznaczonych kolorem czerwonym obowiązuje bowiem całkowity zakaz organizacji imprez kulturalnych.

– Nie będziemy mogli w tym roku spotkać się z publicznością festiwalową w Nowym Sączu, ale podejmujemy starania, aby przygotować dla fanów KARPAT OFFer kilka atrakcji w sieci. Zapraszamy więc do śledzenia informacji na naszych stronach internetowych i kanałach społecznościowych. Liczymy na zrozumienie i emocjonalne wsparcie naszej wspaniałej publiczności – informują Organizatorzy i Artyści Festiwalu KARPATY OFFer 2020. – Bądźmy razem w tym trudnym czasie. Na razie wirtualnie z nadzieją, że w przyszłym roku spotkamy się realnie na festiwalowych szlakach.

Fot: Andrzej Janikowski / MCK Sokół

koronawirus najnowsze informacje
Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje