wtorek, 28 stycznia 2020 15:54

Nowy Sącz. Uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Autor Marzena Gitler
Nowy Sącz. Uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Sądecki Stetl, Nomina Rosae oraz Sądecka Biblioteka Publiczna przygotowały dwa wydarzenia związane z przypadającą 27 stycznia, 75 rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz. Patronat nad sądeckimi obchodami objął Prezydent Ludomir Handzel.

24 stycznia w sali reprezentacyjnej sądeckiego Ratusza odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Słuchaczy i gości powitał Marek Rylewicz. W wydarzeniu wziął udział prezydent Ludomir Handzel, a okolicznościowy wykład  wygłosił dr Łukasz Połomski.  W trakcie spotkania zgromadzeni słuchacze uczcili pamięć ofiar zagłady.  Słowo wstępu w konferencji edukacyjnej z okazji VII Sądeckiego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu wygłosił prezydent Ludomir Handzel. - Bardzo się cieszę, że widzę tyle młodych osób. Wy tę historię znacie już tylko z książek i filmów, ja jeszcze z opowiadań moich rodziców. Nie możemy zapominać o tym, że przed II wojną światową, ponad 30 % mieszkańców Nowego Sącza, stanowiła narodowość żydowska. Musimy o tym pamiętać, że byliśmy wówczas krajem wielokulturowym. To, co się wtedy wydarzyło, oddają słowa Zofii Nałkowskiej: „ludzie ludziom zgotowali ten los” – powiedział prezydent Ludomir Handzel. - Nikt inny tylko naziści dokonali tej potężnej zbrodni. Trzeba o tym pamiętać, że to nie my, Polacy byliśmy źródłem tego zła. Nie możemy dopuścić do tego, żeby ponownie przez ziemie polskie przelała się fala wojny, niszczenia i agresji. Wszyscy musimy walczyć z językiem nienawiści. Rozmawiajmy, tolerujmy inność, bo to jest bardzo ważne. Szanujmy inne narody, a sami będziemy szanowani.

W czasie spotkania publiczność wysłuchała wykładów dr Łukasza Połomskiego - "Miłosne historie sądeckiego getta" i Artura Franczaka - "Miłość za drutami obozów" oraz obejrzała film "I była miłość w getcie".

27 stycznia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, o godz. 17:00 odbyła się promocja dwóch wydawnictw edukacyjnych poświęconych Holokaustowi. Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu spotkań z książką - "Sztetlowy Cheder". Było to już 15 takie spotkanie.

Na spotkaniu zaprezentowano pracę zbiorową pt. "Ciemności kryją ziemię". Książka porusza tematykę zagłady Żydów, a także historię polskich i sądeckich Żydów. Publikacja jest pokłosiem projektu edukacyjnego realizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w 2019 r. Książka jest doskonałym podręcznikiem dla nauczycieli, którzy chcą zagłębić się w tematykę zagłady Żydów.

W dyskusji nad książką wzięli udział: dr Maria Molenda, Edyta Danielska, Artur Franczak i dr Łukasz Połomski. Na miejscu można było nabyć wydawnictwo oraz otrzymać gratisowo drugie wydawnictwo - przewodnik-grę miejską po żydowskich śladach Nowego Sącza pt. "Sądecki Sztetl". Tę unikatową książeczkę opracował Łukasz Połomski. Jest ona znakomitym, gotowym scenariuszem lekcji historii na terenie naszego miasta. Może także służyć każdemu, kto chce zgłębić historię sądeckich Żydów.

Spotkanie odbyło się w budynku głównym Sądeckiej Biblioteki Publicznej. Po spotkaniu organizatorzy zapalili znicze pod tablicą przy synagodze. Znicze pamięci na symbolicznym grobie więźniów KL Auschwitz zapalił też tego dnia Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

inf. i foto: Sądecki Sztetl, UM NS

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka