niedziela, 22 marca 2020 17:32

Obrus do jadalni, jak wybrać praktyczne i funkcjonalne nakrycie stołu

Autor Artykuł sponsorowany
Obrus do jadalni, jak wybrać praktyczne i funkcjonalne nakrycie stołu

Planujesz eleganckie przyjęcie? Luksusowa zastawa stołowa i smaczne potrawy to za mało. Zobacz, jak wybrać obrus do jadalni.

Obrus do jadalni – jak dobrać rozmiar

Przy ustalaniu rozmiaru obrusa pod uwagę bierze się kilka istotnych elementów:

– Obrus musi przykrywać cały stół.

Powszechnym błędem, szczególnie przy szerokich stołach, jest pozostawianie nieprzykrytych krótszych boków. Nawet jeśli osłonimy te miejsca dekoracjami, to i tak będą wyglądały nieestetycznie.

– Obrus musi zwisać ze stołu na około 20 centymetrów.

Taka zakładka wygląda estetycznie i sprawia, że obrus się ładnie prezentuje. Jeśli szyjemy obrus z grubej i ciężkiej tkaniny, trzeba wziąć pod uwagę, że nie opadnie ona prostopadle w dół. W takim przypadku trzeba dać około pięciu centymetrów do długości i szerokości obrusa.

– Obrus nie może sięgać do krzeseł. Nie powinien też leżeć gościom na kolanach.

To wymóg czysto praktyczny. Chodzi nie tylko o wygodę, ale też o bezpieczeństwo. Zbyt nisko zwisający obrus mógłby zostać pociągnięty niechcący przy wstawaniu lub siadaniu. Jeśli ktoś wstaje bardzo energicznie, to straty będą naprawdę duże, dlatego położenie na stole zbyt szerokiego obrusa jest absolutnie niedopuszczalne.

Obrus do jadalni – kiedy zamówić na wymiar

Jeśli żaden obrus jaki mamy w domu, nie spełnia naszych wymagań, pozostaje zamówić obrus na wymiar. Pomysł, by położyć obok siebie dwa takie same tanie obrusy, nie jest najlepszy. Nawet jeśli na stole przykryjemy miejsce łączenia efektowną dekoracją, to po bokach i tak będzie widoczne. Zamiast tworzyć prowizoryczne nakrycie stołu, lepiej zamówić obrus na wymiar. Najczęściej taka konieczność zachodzi w przypadku stołów bardzo długich, połączonych z kilku. Także obrus na stół okrągły też z reguły zamawia się na wymiar. Przy okazji warto pamiętać, że obrus i zasłony do salonu powinny do siebie pasować kolorystycznie.

Warto zamówić obrus na wymiar na specjalną okazję. Można wówczas przy zamówieniu zaznaczyć, że ma być dekorowany konkretnymi nadrukami lub haftami.

Obrus do jadalni – jaką tkaninę wybrać

Tkaniny na obrusy różnią się między sobą nie tylko pochodzeniem, ale i sposobem prania. Ponieważ obrusy mają to do siebie, że często zostają zaplamione, warto wybrać tkaninę, którą bez problemu upierzemy w domu. Innym czynnikiem decydującym o wyborze tkaniny powinna być łatwość prasowania.

Im szlachetniejsza tkanina, tym lepiej. Za ponadczasowe obrusy uważa się te uszyte z lnu. Len ma to do siebie, że nie zmienia koloru i kształtu przez długie lata. Także wywabianie z nich plam nie jest specjalnie skomplikowane. Niestety obrusy z lnu należą do najdroższych.

Nieco tańsze są obrusy bawełniane, ale ich żywotność nie jest tak długa. Kolory spierają się i blakną, obrus może zmienić kształt po wielu praniach. Za plus trzeba uznać dużą dostępność.

Obrusy jedwabne mimo niewątpliwej urody są dość kłopotliwe, bardzo szybko się gniotą. Ponadto jedwab wymaga specjalnych detergentów przy praniu, trudno usuwa się z niego plamy.

Wśród obrusów z tkanin sztucznych największą popularnością cieszą się obrusy poliestrowe. Można zaliczyć je do kategorii „tanie obrusy”, bo faktycznie takie są. Są lubiane między innymi za to, że nie mają skłonności do gniecenia się. Niestety pranie nie należy do najłatwiejszych, takie obrusy wymagają niskiej temperatury, więc usuwanie plam jest utrudnione.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka