poniedziałek, 5 października 2020 06:37

Oczyszczacz powietrza - korzyści dla zdrowia

Autor Artykuł sponsorowany
Oczyszczacz powietrza - korzyści dla zdrowia

Wraz  z nadejściem sezonu jesienno-zimowego, a więc grzewczego, wiele osób rozważa zakup oczyszczacza powietrza do swojego domu. Z problemem zanieczyszczonego powietrza borykają się bowiem mieszkańcy dużych miast, gdzie smog doskwiera im wyjątkowo dotkliwie. Czy jednak oczyszczacz powietrza będzie w stanie zapewnić nam odpowiedni komfort w naszych czterech ścianach? Okazuje się, że dostępne obecnie na rynku urządzenia doskonale radzą sobie z wieloma zanieczyszczeniami.

Jak działa oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest filtrowanie powietrza w pomieszczeniu. Zasysa on powietrze z zewnątrz, a następnie filtruje, a czasem również jonizuje, w  zależności od danego modelu, po czym jest ono uwalniane do pomieszczenia. Poszczególne modele oczyszczaczy mogą mieć wbudowanych kilka różnych filtrów, przy czym każdy odpowiedzialny jest za oczyszczanie z innego rodzaju zanieczyszczeń. Za pomocą oczyszczacza możemy więc pozbyć się z powietrza w naszym domu nie tylko smogu, ale również dymu papierosowego, kurzu i roztoczy, drobnoustrojów, bakterii i wirusów, zarodników grzybów, alergenów czy nieprzyjemnych zapachów.

Oczyszczacze powietrza mogą być też wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak jonizacja czy nawilżanie. W pierwszym przypadku oczyszczacz powoduje pojawienie się w powietrzu jonów ujemnych, które ułatwiają wychwytywanie cząsteczek zanieczyszczeń, w szczególności różnego rodzaju drobnoustrojów i jednocześnie uniemożliwiają im unoszenie się w powietrzu. Będzie to miało zatem istotne znaczenie w sytuacji, gdy w naszym mieszkaniu znajdują się małe dzieci, alergicy,  osoby starsze czy chorujące na schorzenia układu oddechowego. Jednak to nie wszystkie sytuacje,w  których oczyszczacz z jonizatorem będzie miał sens. Warto bowiem wiedzieć, że jonizacja poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, gdzie używa się dużej liczby sprzętów elektronicznych. Funkcja nawilżania to zdecydowanie opcja dla osób, w mieszkaniu których panuje suche powietrze, powstałe na przykład w wyniku intensywnego grzania czy używania klimatyzatora. Nawilżacze poleca się stosować w pomieszczeniach niemowląt, a także osób, które cierpią na schorzenia śluzówki gardła.

Oczyszczacz powietrza a nasze zdrowie

Czyste powietrze sprzyja zdrowiu. Eliminacja z niego cząstek, które potencjalnie mogą być przyczyną różnego rodzaju infekcji, chorób układu oddechowego czy alergii to zdecydowany argument za tym, aby stosować w mieszkaniu oczyszczacz powietrza. Korzystnie wpłynie on również na nasze samopoczucie, gdyż wyeliminujemy w ten sposób związki, które mogą być toksyczne dla naszego organizmu, co może negatywnie wpływać na funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych.  Ponadto nawilżanie powietrza chroni nas także przed sezonowymi infekcjami, na które najbardziej narażone są osoby z przesuszoną śluzówką gardła czy nosa.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza

Zanim zdecydujemy się na zakup oczyszczacza powietrza, warto porównać między sobą kilka modeli. W pierwszej kolejności sprawdźmy, jakiej powierzchni pomieszczenia są one dedykowane i czy dany model będzie pod tym względem odpowiedni dla naszego mieszkania. Następnie warto sprawdzić, jakie rodzaje filtrów zostały zastosowane w oczyszczaczu oraz jaką posiada on zdolność oczyszczania. Dla przykładu oczyszczacz powietrza Xiaomi wyposażony jest w podstawowy filtr PET, filtr adsorpcyjny z węglem aktywnym, filtr HEPA oraz cechuje się zdolnością oczyszczania o wartości 260m3/h.

Technologia - najnowsze informacje