sobota, 25 marca 2023 10:00

Znęcał się nad żoną przez 8 miesięcy. W końcu kobieta nie wytrzymała

Autor Katarzyna Jamróz
Znęcał się nad żoną przez 8 miesięcy. W końcu kobieta nie wytrzymała

Policjanci zatrzymali 30-latka podejrzanego o znęcanie się nad żoną. Agresor otrzymał prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz kontaktu i zbliżania się do pokrzywdzonej, a także policyjny dozór.

We wtorek (14 marca), tuż przed godziną 17, operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące agresywnego zachowania mieszkańca Zatora (powiat oświęcimski) wobec swojej żony. Policjanci natychmiast udali się pod wskazany adres. W mieszkaniu mundurowi zastali 32-letnią pokrzywdzoną.

– Z jej relacji wynikało, że będący pod wpływem alkoholu mąż uciekł z domu. Mundurowi zatrzymali go kilkanaście minut później w pobliżu posesji. Mężczyzna trafił do oświęcimskiej komendy Policji. Badanie stanu trzeźwości wykazało 2,8 promila alkoholu. Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego z zatorskiego komisariatu Policji. Na podstawie zebranych dowodów przedstawili zatrzymanemu zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad żoną, którego dopuszczał się od ośmiu miesięcy. Ponadto funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych

– informuje asp. sztab. Małgorzata Jurecka, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

W czwartek (16 marca) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał zarzuty prokuratorskie oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Został poinformowany również przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronienie. Ponadto mundurowi pouczyli mężczyznę, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

– Pokrzywdzona została objęta procedurą Niebieska Karta, dzięki której uzyska pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej, natomiast sprawca zostanie objęty nadzorem dzielnicowego. Za przestępstwo znęcania mężczyźnie grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności

– dodaje rzeczniczka.

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji, m.in. powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Inf. KPP Oświęcim
Fot. KPP Oświęcim/Ilustracyjne/Edycja własna

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka