poniedziałek, 21 listopada 2022 12:41

"On wrócił". II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie

Autor Patryk Trzaska
"On wrócił". II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie

Aż do północy obowiązuje drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Takie informacje podało Centrum Zarządzania Kryzysowego.  W Internecie pojawił się ogrom komentarzy. "Fajnie się oddychało, ale to już tradycja zimowa. On wrócił i trochę tu zostanie" – piszę jeden z internautów.

Drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem został wprowadzony w Krakowie oraz powiatach: krakowskim, oświęcimskim, wielickim i suskim.

Przyczynami ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu informowania pyłu PM10 mają być: emisje związane z indywidualnym ogrzewaniem budynków, z intensywnym ruchem drogowym, szczególnymi warunkami rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń oraz niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi (brak wiatru, mgła, inwersja termiczna).

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza czyli dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń oraz wietrzenia pomieszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza - fot. Kraków.pl

Ostrzeżenie ma obowiązywać do północy dzisiejszego dnia.

foto ilustracyjne - Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje