środa, 28 grudnia 2022 12:07

Oszustwo przy kasie samoobsługowej – co za to grozi?

Autor Artykuł sponsorowany
Oszustwo przy kasie samoobsługowej – co za to grozi?

Małe rzeczy często mają duże znaczenie, a małe pomyłki mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Zbliżają się święta, zatem i czas wzmożonej pracy, a i częstych zakupów. Coraz większą popularnością cieszą się kasy samoobsługowe. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że wystarczy tylko chwila nieuwagi, by popełnić błąd, który może być bardzo kosztowny. Czas więc dowiedzieć się, co grozi za oszustwo przy kasie samoobsługowej.

Małe rzeczy, a duże znaczenie, czyli to trzeba wiedzieć

Robienie zakupów dla jednych jest przyjemnością, a dla innych przykrym obowiązkiem. Niezależnie, do której grupy należycie pewne jest to, że zakupy musicie robić. Jednak najbardziej denerwujące są kolejki przy kasie. Ten problem niejako został przynajmniej po części rozwiązany, gdy wprowadzono kasy samoobsługowe. Niestety to, co ułatwia życie, może być też przyczyną problemów, gdyż łatwo jest popełnić błąd, który rzeczywiście może być kosztowny. Wystarczy tylko źle nabić towar. Nawet jeżeli jest to działanie nieumyślne, to możecie mieć z tego powodu naprawdę duże problemy. Jeżeli zostaniecie przyłapani na takim działaniu, to personel musi wezwać policję, nawet jeżeli kwota potencjalnego oszustwa jest niska. Wyobraźcie sobie, że nabicie nieprawidłowej ceny czy celowe zaniżenie ceny towaru traktowane jest przez polski wymiar sprawiedliwości bardzo poważnie i zapewne zostaniecie oskarżeni o przestępstwo oszustwa. Tutaj zastosowanie ma art. 286 §1 Kodeksu karnego z dokładnie przepis „ kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 286 § 3 k.k.).

Oszustwo przy kasie samoobsługowej to nie kradzież

Prawda jest taka, że gdyby oszustwo przy kasie było traktowane jako kradzież, to konsekwencje czynu zapewne byłyby zdecydowanie niższe, ale rzecz jasna tak nie jest. W takim przypadku na pewno będzie niezbędna pomoc najlepszego adwokata w Białymstoku. Może poprowadzić on Waszą sprawę i reprezentować Wasze interesy, jeżeli dojdzie do sprawy w sądzie. Niestety wyobraźcie sobie, że nawet mała pomyłka przy kasie może zakończyć się na drodze sądowej. Tutaj pojawia się też pytanie : dlaczego takie działanie nie jest uznawane za kradzież?

Dlaczego oszustwo w sklepie to nie kradzież?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami oszustwo nie jest tzw. czynem przepołowionym, co ma miejsce w przypadku kradzieży. Otóż sprawca podlega karze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, ale warunkiem koniecznym do przypisania sprawcy przestępstwa jest to, że dana rzecz, która została skradziona musi mieć swoją wartość musicie wiedzieć, że jeżeli ukradziona rzecz ma wartość niższą niż 25% minimalnego wynagrodzenia za pracę, wtedy sprawca będzie odpowiadał tylko za wykroczenie z Kodeksu wykroczeń. W tym przypadku zastosowanie ma art. 119 k.w., a nie art. 278 k.k. A więc istotną rolę ma ustalenie wartości rzeczy skradzionej. Jeżeli wartość będzie niska to sprawca będzie odpowiadał za wykroczenie, a wtedy zapewne zakończy się na małej karze finansowej, zaś sprawa nie trafi do sądu. Natomiast jeżeli dojdzie do oszustwa przy kasie samoobsługowej, to wartość oszustwa do jakiego doszło nie ma zupełnie znaczenie i sprawca odpowiada za oszustwo, zaś cała sprawa może skończyć się w sądzie. Na pewno warto udać się do kancelarii adwokackiej w Białymstoku. Możecie tam uzyskać fachową pomoc, a Wasze interesy będzie reprezentował specjalista. Rzeczywiście zatrudnienie dobrego adwokata w Białymstoku może być niezbędne.

Jak unikać takich sytuacji?

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, należy zrobić wszystko by nie doszło do takiej sytuacji. Przede wszystkim nie należy podejmować ryzyka oszustwa, licząc, że nikt nie zauważy. Jeżeli jednak nie macie zamiaru oszukiwać, to pamiętajcie, aby towar kasować bardzo powoli, a wszelkie wątpliwości zgłaszać obsłudze. Jeżeli nie jesteście pewni na 100% jak nabić dany produkt, to poproście o pomoc pracowników.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka