poniedziałek, 22 czerwca 2020 11:20

Otwarto węzeł na A4 w Niepołomicach. Mieszkańcy dziękują burmistrzowi, którego nie zaproszono

Autor Marzena Gitler
Otwarto węzeł na A4 w Niepołomicach. Mieszkańcy dziękują burmistrzowi, którego nie zaproszono

Dziś oficjalnie otwarto węzeł autostradowy w Niepołomiach. U uroczystości wziął udział m.in ministrer infrastruktury Andrzej Adamczyk. Grupa mieszkańców przyszła na otwarcie z transparentami "Dziękujemy Romanowi Ptakowi", burmistrzowi Niepołomic, który zabiegał o budowę zjazdu, ale nie został zaproszony na jego otwarcie.

Budowa nowego zjazdu z A4 w Podłężu trwała od jesieni 2018 roku. Budowa wartej 50 mln. zł inwestycji trwała niecałe dwa lata.

Nowy zjazd powstał pomiędzy węzłami Kraków Bieżanów oraz Targowisko, w miejscu, gdzie autostrada przecina drogę wojewódzką 964.(w km 435+276). To tzw. węzeł pełny, obsługujący ruch od strony Krakowa i Tarnowa.

Tak prezentuje się nocą zjazd z autostrady A4 w Podłężu 🛣 😉

Gepostet von Miasto i Gmina Niepołomice am Donnerstag, 18. Juni 2020

To ważna inwestycja dla Niepołomic i powiatu wielickiego. Zjazd ułatwił dojazd do Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej, a także do Wielkiej Strefy Aktywności Gospodarczej „Kokotów - Brzegi” i powinien ograniczyć ciężki ruch tranzytowy przez miejscowości położone przy niepołomicko-wielickim odcinku drogi 964. Dla mieszkańców to również krotszy dojazd do Krakowa.

W przecieciu wstęgi do nowej inwestycji wzięli udział m.in posłowie Urszula Rysecka, Stanisław Bukowiec i Rafał Bochenek, wojewoda małopolski Piotr Ćwik i starosta wielicki Adam Kociołek oraz p.o. burmistrza Niepołomic Krystian Zieliński.

Możemy powiedzieć, że sprawdza się dobry model współpracy między rządem a samorządem. Otwieramy węzeł autostradowy na A4, który ułatwi życie mieszkańcom. Inwestycje drogowe, które mimo trudnego okresu trwają sprzyjają rozwojowi Małopolski - podkreślił wojewoda.

Projekt drogowy został opracowany na zlecenie Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice Romana Ptaka, a inwestorem była GDDKiA.Koszt budowy węzła Niepołomice wyniósł 48 mln zł, z czego 27,5 mln zł pochodziło z budżetu państwa, a 20,5 mln zł z budżetów samorządów. Wykonawcą zadania było polsko-litewskie konsorcjum TRAKCJA PRKiI SA i AKCINẺ BENDROVẺ „KAUNO TILTAI”.

W ramach zadania zostało przełożone koryto rzeki Podłężanki, a także uregulowano koryto potoku Zakrzowianka, aby zabezpieczyć nasypy drogowe zjazdu z autostrady A4. Przebudowana została sieć wodociągowa, gazowa, teletechniczna, elektroenergetyczna niskiego i średniego napięcia, odwodnienia oraz wzmocnione podłoże gruntowe. Powstało oświetlenie węzła drogowego, drogi wojewódzkiej oraz autostrady oraz ekrany akustyczne.

Na uroczystość nie zaproszono zawieszonego w pełnieniu funckcji wieloletniego burmistrza Niepołomic, który zabiegał o ulokowanie inwestycji w tym miejscu. O jego zasługach przypomniała grupa mieszkańców, którzy na uroczytość przyszli z transparentami z napisami "Burmistrz Roman Ptak Dziękujemy!".

Zdjęcia mieszkańców popierających burmistrza Ptaka opublikowął na Facebooku Roman Barański, moderator grupy "PROTEST - Niepołomice!!!", które powstała po zawieszeniu Romana Ptaka i wprowadzeniu p.o. burmistrza Krystiana Zielińskiego. Decyzję o zawieszeniu burmistrza podjęłął Sąd na wniosek katowickiej prokuratury, która prowadzi śledztwo w sprawie Ptaka i wiceburmistrza Adama Twardowskiego. Mieszkańcy są przekonani, że to sprawa polityczna, bo chodziło o to, żeby usunąć burmistrza związanego z PO, a wprowadzić komisarza z PiS i przejąć władzę w samorządzie. Są też przekonani o niewinności włodarza Niepołomic.

PROTEST - Niepołomice!!!
Grupa powstała z inicjatywy mieszkańców niezadowolonych z działań p.o. burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice....

W niedzielę nieoficjane otwarcie zorganizowali politycy i samorządowcy z PO. Były podziekowania i pamiątkowe zdjęcia a nawet symboliczna wstęga.

"Jutro o godzinie 10.00 oficjalne, uroczyste otwarcie. Tak jak się spodziewałem nie zostałem zaproszony. Ani nie jestem zaskoczony, ani nie jestem rozżalony. Takie mamy niestety standardy i obyczaje od pół roku w Niepołomicach. Wspólnie z Klubem Radnych RAZEM zrobiliśmy sobie dzisiaj pamiątkowe zdjęcia. Chce serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej inwestycji. Można śmiało powiedzieć, że to inwestycja dekady, ważna dla dalszego rozwoju naszej gminy. Może nie największa finansowo, ale na pewno najtrudniejsza do uzgodnienia. Ponad dziesięć lat starań. Zaczynaliśmy rozmowy z Burmistrzem Stanisławem Kracikiem i Adamem Twardowskim u Ministra Cezarego Grabarczyka. Kończyłem uzgodnienia z Ministrem Andrzejem Adamczykiem i Jego współpracownikami Łukaszem Smółką i Tomaszem Tomalą. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy pomogli, bo łatwo byłoby kogoś pominąć. Dziękuje Wam wszystkim. Super, że się udało" - napisał na Facebooku Roman Ptak

‼️ Węzeł autostradowy w Podłężu, gmina Niepołomice ‼️ Jutro o godzinie 10.00 oficjalne, uroczyste otwarcie. 🚗🚚🚌🚕 Tak...

Gepostet von Roman Ptak am Sonntag, 21. Juni 2020

foto: UMWM, Mateusz Łysik Głos24, Roman Ptak, Roman Barański, moderator grupy "PROTEST - Niepołomice!!!"

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje