poniedziałek, 17 sierpnia 2020 12:24

Padł bastion Sułoszowa. Jak wygląda sytuacja w powiecie krakowskim?

Autor Aleksandra Tokarz
Padł bastion Sułoszowa. Jak wygląda sytuacja w powiecie krakowskim?

Odnotowano pierwszy od początku pandemii przypadek zakażenia koronawirusem w gminie Sułoszowa. W tym momencie wirus SARS-CoV-2 pojawił się we wszystkich gminach powiatu krakowskiego.

Jeszcze miesiąc temu powiat krakowski trzymał się dzielnie. Dokładnie 17 lipca chorych było tam zaledwie 19 osób. Dziś ta liczba jest pięciokrotnie (!) wyższa. Zakażenie COVID-19 potwierdzono u 93 osób.

Zmiany ilości chorujących na Covid-19 w powiecie krakowskim w ciągu ostatnich 3 tyg.:


Po weekendzie obecność wirusa SARS-CoV-2 odnotowano u kolejnych siedmiu osób. Są to mieszkańcy gmin: Liszki (1 osoba), Kocmyrzów-Luborzyca (1 osoba), Mogilany (1 osoba), Wielka Wieś (3 osoby) i, po raz pierwszy, Sułoszowa (1 osoba).

W czołówce zachorowań jest Gmina Skawina, gdzie od początku pandemii zakażenie wykryto u 28 osób. Aż 101 przebywa obecnie na kwarantannie.

Zgodnie z komunikatem Urzędu Miasta w Skawinie 9 przypadków odnotowanych na terenie gminy zapoczątkowanych było tym samym źródłem zarażenia - spotkaniem rodzinnym. Zdecydowana większość chorujących przebywa obecnie w izolacji domowej.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o śmierci 66-letniego mężczyzny z Gminy Czernichów. Jest to pierwsza ofiara śmiertelna z tej gminy, a trzecia z całego powiatu krakowskiego. Od początku epidemii zakażenie potwierdzono u 13 mieszkańców Gminy Czernichów. Aktualnie na kwarantannie przebywają 22 osoby.

Sporo zachorowań odnotowano także w Gminie Wielka Wieś. Chorych jest tam 24 osoby. 32 znajdują się w izolacji. W przeciągu ostatniego tygodnia w gminie Wielka Wieś przybyło 11 chorych.

O rozwagę apelują włodarze gmin powiatu krakowskiego.

Pamiętajcie, że problem pandemii dotyczy nas wszystkich. Najbardziej narażone na powikłania są osoby starsze i schorowane. Zachowajcie najwyższą ostrożność, przestrzegajcie zasad bezpieczeństwa i załóżcie, że osoba zarażona koronawirusem może przebywać blisko Was. - apelował Urząd Miasta w Skawinie.

Burmistrz Gminy Krzeszowice zaapelował do sprzedających i kupujących w sklepach i na targowiskach na terenie gminy. Poprosił o ograniczenie czasu spędzanego na zakupach do minimum, a także o noszenie maseczek. Obecnie na terenie Gminy Krzeszowice aktywnych jest 5 przypadków zakażenia. 31 osób przebywa w kwarantannie.

Pierwszy przypadek osoby zakażonej wirusem COVID-19 odnotowano w gminie Sułoszowa. Licząca ok. 5800 mieszkańców gmina do tej pory była jedynym miejscem na mapie powiatu krakowskiego, gdzie nie zanotowano żadnego zakażenia. Dzisiaj padł ostatni bastion.

Jedyną "zieloną wyspą" jest w tym momencie Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce. Od początku pandemii odnotowano tam jedno zakażenie, ale także jednego ozdrowieńca. W efekcie nie ma tam obecnie aktywnych zachorowań. Na kwarantannie przebywa jednak 20 osób.

Aktywne zakażenia w powiecie krakowskim:

Żeby powiat krakowski znalazł się w żółtej strefie w przeciągu dwóch tygodni musiałoby przybyć tam 162 zachorowania. Od 3 sierpnia liczba chorych wzrosła o 66 przypadków. Sytuacja nie jest więc dramatyczna, ale nie wiadomo też co przyniosą kolejne dni.

fot. ilustracyjne

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje