czwartek, 11 stycznia 2024 13:19

Pęka zabytkowa synagoga na krakowskim Kazimierzu

Autor Katarzyna Domagała
Pęka zabytkowa synagoga na krakowskim Kazimierzu

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa poinformował, że pęka jeden z najcenniejszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce. Chodzi o Synagogę Izaaka na krakowskim Kazimierzu. SKOZK zadeklarował pomoc w ratowaniu zabytkowego budynku.

W 2018 roku na sklepieniu nad salą modlitewną synagogi pojawiły się rysy. Przeprowadzono badania, w tym odkrywki ukazujące sporą szerokość i duże rozgałęzienie pęknięć. Wykonana na zamówienie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej ekspertyza ujawniła nadmierną deformację powierzchni sklepienia, które nie przenosi właściwie obciążeń - czytamy na Facebooku SKOZK.

Z kolei w ubiegłym roku, przy wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i po uzyskaniu dodatkowych opinii rzeczoznawców, opracowano projekt techniczny zabezpieczenia sklepienia.

Zgodnie ze stanowiskiem władz konserwatorskich wybrano ostatecznie metodę gwarantującą jak najmniejsze ingerencje w piękne, stiukowe dekoracje sklepienia. Będzie to możliwe dzięki taśmom z włókien węglowych, które zepną sklepienie od strony jego górnej powierzchni (czyli od strony strychu). Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa deklaruje dalszą pomoc w ratowaniu synagogi – części unikatowego w skali europejskiej zespołu żydowskich budynków sakralnych wznoszonych od końca XV do końca XIX w., położonych na obszarze wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - czytamy na Facebooku SKOZK.

Synagoga Izaaka w Krakowie

Synagoga Izaaka znajduje się w Krakowie na rogu ulic Kupa 18 oraz Izaaka, na Kazimierzu. Przez wiele lat był to jeden z najbardziej okazałych budynków w tym rejonie miasta. Synagogę miał ufundować kupiec i przewodniczący kahału kazimierskiego Izaak Jakubowicz. Budowa bożnicy zakończyła się w 1644 roku. Jej budowniczym był włoski architekt Giovanni Trevano.

Źródło: Wikipedia

Źródło: SKOZK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka