czwartek, 16 maja 2024 06:09, aktualizacja 5 miesięcy temu

Piękna i funkcjonalna nowa filia Biblioteki Kraków. Gdzie?

Autor Katarzyna Domagała
Piękna i funkcjonalna nowa filia Biblioteki Kraków. Gdzie?

10 tys. książek, przyjazna przestrzeń dla czytelniczek i czytelników w każdym wieku, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, pomieszczenie dla rodzica z dzieckiem, miejsce do pracy indywidualnej, a także nawiązanie do dziedzictwa i krakowskiej historii żółtej ciżemki – taka jest nowa filia Biblioteki Kraków – filia nr 57 "Gotyk", zlokalizowana przy ul. Meiera 16c.

15 maja rozpoczęła działalność najnowsza filia Biblioteki Kraków. Jej nazwa to "Gotyk". Mieści się przy ulicy Meiera 16c.

Nowa filia - nowe plany

W uroczystym otwarciu, poza przedstawicielami Biblioteki Kraków z na czele z dyrektorką instytucji Agnieszką Staniszewską-Mól, wzięli udział prezydent Krakowa Aleksander Miszalski oraz Jakub Kosek, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Biblioteki się zmieniają, stają się miejscami, w których nie tylko pożycza się książki, ale też miejscami, gdzie integruje się społeczność lokalna, gdzie realizowane są działania edukacyjne, gdzie można się spotykać. Biblioteka Kraków to nowa filia, a także dodatkowa działalność: konkursy, nagrody, miesięcznik. Cieszę się, że nową placówką na osiedlu Gotyk nawiązujemy do nowoczesnych trendów, a jednocześnie do tradycji, do „Historii żółtej ciżemki” − powiedział prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Filia nr 57 "Gotyk" to zupełnie nowa placówka zlokalizowana w części miasta, w której powstaje coraz więcej osiedli i wzrasta liczba mieszkańców. O jej utworzenie Biblioteka Kraków zabiegała od 2022 roku. Miasto postarało się o wygospodarowanie środków na zakup pomieszczeń użytkowych na parterze budynku przy ul. Meiera 16c i pod koniec grudnia 2022 roku została zawarta umowa, na podstawie której biblioteka nabyła prawo własności do dwóch sąsiadujących ze sobą lokali (w stanie deweloperskim) o łącznej powierzchni 152 m2.

Dostosowanie do różnych potrzeb

Prace adaptacyjne rozpoczęły się w 2023 roku. Został wówczas opracowany projekt aranżacji wnętrza zawierający strefę dla młodzieży oraz strefę dla najmłodszych i ich rodziców połączoną z toaletą dla dzieci i pokoikiem dla rodzica z dzieckiem. Wnętrze biblioteki zostało także dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu. Została także wygospodarowana przestrzeń do pracy indywidualnej.

Prace remontowe i wykończeniowe zostały zakończone w kwietniu 2024 r. Koszty prac adaptacyjnych, montażu oświetlenia i elementów wyposażenia oraz zakupu mebli, które wyniosły prawie 600 000 zł, ostały pokryte z dotacji przekazanych bibliotece z budżetu miasta. Sprzęt komputerowy zakupiono ze środków pozyskanych w ramach projektu "E-usługi w Bibliotece Kraków wraz z wdrożeniem nowoczesnej infrastruktury informatycznej", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014–2020.

"Gotyk" i żółta ciżemka

Nowej filii dodano przydomek "Gotyk"− od nazwy osiedla, na którym powstała. Ale to niejedyne historyczne nawiązanie. Ważną rolę odgrywa tu kojarzący się z okresem gotyku bucik, czyli ciżemka zza słynnego ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim, opisana przez Antoninę Domańską w popularnej powieści "Historia żółtej ciżemki". To książka, którą przeczytały pokolenia czytelników. Z tą historią związana jest także Nagroda Żółtej Ciżemki przyznawana przez Bibliotekę Kraków od 2017 roku w ogólnopolskim konkursie na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży. W filii nr 57 do epoki gotyku nawiązuje też malunek na ścianie w dziale dziecięcym oraz tapeta z planem średniowiecznego Krakowa na ścianie holu.

Nawiązaniem do miejsca, w którym znajduje się biblioteka, nazwy osiedla i przydomka nadanego instytucji będą także spacery, na które Biblioteka Kraków zaprasza w soboty 18 i 25 maja. Taki spacer to doskonała okazja do poznania okolicy i samej biblioteki. Oprowadzać będzie Konrad Myślik – autor książek "Nieznany portret Krakowa", "Spacerownik krakowski" oraz scenariuszy programów telewizyjnych, radiowych i muzealnych, a także członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie Biblioteki Kraków.

Źródło: krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka