poniedziałek, 20 maja 2024 10:43

Myślenicka noc muzeów. Było wyjątkowo!

Autor Katarzyna Domagała
Myślenicka noc muzeów. Było wyjątkowo!

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów przeszła do historii. Wzorem lat poprzednich, również w tym roku Muzeum Niepodległości w Myślenicach przygotowało bogatą ofertę wydarzeń, które przypadły do gustu zarówno starszym, jak i nieco młodszym uczestnikom.

Obchody Nocy Muzeów rozpoczęły się w piątek 17 maja o godzinie 17.00 i w trakcie kolejnych kilku godzin odwiedzający mieli okazję wziąć udział w wielu interesujących wydarzeniach. Ten szczególny wieczór zainaugurował pokaz sprzętu strażackiego dla dzieci, po którym nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy z okazji 150 lat Ochotniczej Straży Pożarnej Myślenice-Śródmieście. Ekspozycja poświęcona została wieloletniej działalności OSP, prezentując mundury, chełmy, sztandary, fotografie, obrazy pochodzące z całej 150-letniej historii jednostki.

Noc muzeów w Myślenicach / Fot.: Gmina i Miasto Myślenice

Kolejno w programie znalazł się wykład Marka Stoszka pt. „Dwór Polski w pejzażu ziemi myślenickiej ”, podczas którego nie zabrakło opowieści związanych z myślenickim dobroczyńcą Księciem Kazimierzem Lubomirskim, a szczególne miejsce w prelekcji zajmował temat dotyczący funkcjonowania arystokratycznego dworu m.in. w czasach Księcia Lubomirskiego.

Fot.: Gmina i Miasto Myślenice

Wyjątkowym zainteresowaniem wśród młodszych odwiedzających cieszyły się natomiast gra muzealna „Śladami księcia Kazimierza Lubomirskiego” oraz warsztaty „Stwórz własny herb”. Gra przygotowana przez pracowników Muzeum Niepodległości w Myślenicach, obejmująca aż trzy piętra budynku, przyciągnęła również starszych członków rodzin, którzy wspólnie z dziećmi odkrywali tajemnice związane z życiem Księcia Lubomirskiego.

Źródło: Gmina i Miasto Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka