Płyty gipsowo-kartonowe to wszechstronny materiał budowlany. Stosuje się je w projektach konstrukcyjnych i remontowych. Chronią przed niepożądanymi czynnikami i odświeżają wygląd pomieszczeń. Sprawdź, do czego przyda Ci się płyta gk i poznaj wszystkie jej rodzaje.
Płyta gk na ściany wewnętrzne - ścianki działowe
Płyt gipsowo-kartonowych używa się do budowy ścian wewnętrznych w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Można je stosować zarówno w dopiero powstających obiektach, jak i podczas remontów. Dzięki płytom gipsowo-kartonowym podzielisz przestrzeń. Stworzysz nowe pomieszczenia - np. z jednego dużego pokoju zrobisz dwa lub dostosujesz poddasze użytkowe do swoich potrzeb.
Sufity podwieszane z płyt g-k
Płyty gipsowo-kartonowe to doskonały materiał do budowy sufitów podwieszanych. Można nimi osłonić nieestetyczne instalacje, poprawić izolację akustyczną oraz stworzyć równą i atrakcyjną powierzchnię sufitową.
Wykończenie ścian płytami gk
Płyty gipsowo-kartonowe umieszcza się przy ścianach. Jeśli powierzchnia jest równa, można je przykleić. Jednak najczęściej montuje się stelaż, do którego przykręca się płyty. Gotową ścianę z płyt gk można pomalować, wytapetować lub pokryć płytkami ceramicznymi.
Obudowa konstrukcji w systemach suchej zabudowy
Płyty gipsowo-kartonowe tworzą również obudowę konstrukcji takich jak słupy, belki czy kształtowniki. Dzięki temu zyskują one estetyczny wygląd i są zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami - np. mechanicznymi. Grubość płyt nie zabierze przestrzeni, a pozwoli odświeżyć wygląd pomieszczenia.
Systemy zabudowy z płyt gipsowo kartonowych
Płyty gipsowo-kartonowe mogą być wykorzystywane do tworzenia różnych systemów zabudowy, takich jak meble wbudowane, regały, szafy przesuwane, stoły czy biurka. Jeśli nie chcesz kupować standardowych mebli lub kształt pomieszczenia jest na tyle problematyczny, że najlepiej zaprojektować meble na wymiar, płyta gk stanowi bardzo dobry materiał do tego przedsięwzięcia.
Izolacja akustyczna z płyt karton gips
Ważną zaletę płyt z gipsu i kartonu stanowią ich właściwości wygłuszające. Można je montować w wielu warstwach lub łączyć z materiałami izolacyjnymi, np. wełną mineralną, która również cechuje się wysokimi właściwościami akustycznymi. Taka konstrukcja sprawdzi się zarówno na sufitach jak i ścianach, zwłaszcza w budynkach zamieszkiwanych przez dużą liczbę osób.
Remonty łazienek i kuchni - płyty impregnowane
Płyty gipsowo-kartonowe (GKB) o zwiększonej odporności na wilgoć stosuje się w łazienkach i kuchniach, zarówno do ścian, jak i sufitów. Razem z folią w płynie stanowią skuteczną ochronę przed działaniem wody. Sucha zabudowa sprawdzi się w tych pomieszczeniach, w których ściany są krzywe, a do płyt bez problemu przykleisz kafelki.
Płyty ogniochronne GKF na poddasze i do drewnianych domów
Płyty odporne na działanie ognia ze szklanym rdzeniem stosuje się na poddaszach, w domach wykonanych z drewnach oraz jako obudowę kominków. Sufity i ściany z płyt GKF wypełnione wełną mineralną w razie pożaru chronią przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Dają czas na wezwanie służb, ewakuację i minimalizują straty wywołane działaniem żywiołów.
Płyty gk do prac budowlanych
Płyty gipsowo-kartonowe są łatwe do obróbki, lekkie i ekonomiczne. Produkuje się je w standardowych wymiarach - szerokość 1200 mm, długość 2000, 2400, 2600 i 3000 mm. Płyty Rigips dostępne są w każdej wersji - standardowej, odpornej na wilgotność (GKBI), ogień (GKF), a przy tym są łatwe w montażu dzięki miarce na krawędziach.