Zajęcia oswajania niemowląt w wodzie potrafią budzić skrajne emocje, u jednych duży entuzjazm, u innych obawy. Jak to właściwie wygląda?
Na to i kilka innych pytań odpowie nam Krzysztof Różana, właściciel firmy Roqet, który od czerwca 2023r wraz z Michałem Sala prowadzi zajęcia dla najmłodszych na basenie miechowskiego CKiS-u.
Rodzice słysząc o nauce pływania niemowlaków od razu mają obawy i zastanawiają się, czy zajęcia na basenie dla kilkumiesięcznych dzieci są bezpieczne?
– Niemowlęta, zanim przyszły na świat, cały czas znajdowały się w środowisku wodnym, można śmiało powiedzieć, że przebywanie w wodzie jest im bliższe niż przebywanie na lądzie. Dzięki oporowi jaki stawia woda, na zajęciach nie ma miejsca na nagłe niekontrolowane ruchy, to powoduje, że dzieci są bezpieczniejsze w wodzie niż poza nią.
Na wstępie, około 3 miesiąca życia, warto wybrać się z dzieckiem do fizjoterapeuty. Specjalista określi, czy wszystko idzie w dobrym kierunku. Częste dolegliwości, takie jak wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe będą dobrym powodem, aby wybrać się na basen.
A co z chlorem?
– Baseny, na których odbywają się zajęcia dla niemowląt podlegają bardzo rygorystycznym kontrolom Sanepidu. Stężenie chloru jest znacznie niższe i jest bezpieczne nawet dla najmłodszych.
Ozonowanie lepsze?
– Często dostajemy pytania o baseny z ozonowaną wodą, które wydają się „bezpieczniejsze”. Jest to często powielany mit. Ozonowanie to proces zachodzący POZA niecką basenową, w celu pozbycia się jak największej ilości drobnoustrojów, po tym woda trafia do zbiornika, w którym pływamy, a tam znajduje się... chlor lub sól. Jeżeli zatem znajdziemy basen z ozonowaną wodą to i tak będzie zawierał chlor, ozonowanie nie odbywa się w zbiorniku, w którym przebywają ludzie, ponieważ... byłoby to dla nas szkodliwe.
Co daje nauka pływania w tak młodym wieku?
– Jednym z głównych jest poprawa odporności. W tak młodym wieku to jedna z niewielu bezpiecznych aktywności ruchowych, systematyczny udział w zajęciach wyraźnie poprawia zakres ruchu w stawach, normalizuje napięcia mięśniowe i może mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie częstotliwości występowania kolek. Dodatkowym autem jest utrzymywanie pozytywnych skojarzeń ze środowiskiem wodnym, co ułatwia późniejszą naukę pływania.
Czy aby rozpocząć naukę, trzeba spełnić jakieś wymagania, jeżeli chodzi o stan zdrowia maluszka?
– Nie ma specjalnych wytycznych, jeżeli nie występują żadne problemy zdrowotne i zalecenia od lekarza, pozostaje tylko jedna kwestia - warto, aby dziecko samodzielnie trzymało samodzielnie główkę. Jest to bardziej sugestia niż konieczność, są chwyty, które można wykonywać nawet gdy główka jeszcze wymaga asekuracji. Gdy maluch samodzielnie trzyma główkę, rodzic ma jedno zmartwienie mniej, a dzięki temu może się bardziej skupić na poprawnym wykonywaniu ćwiczeń.
A co ze "sprzętem"? Niemowlaki potrzebują jakiegoś specjalnego ubioru?
– Tak, obowiązkowo należy zakupić jednorazowe pieluszki do pływania lub neoprenowe do wielokrotnego użytku. Chcemy, aby taka pieluszka mocno przylegała do ciała, by zminimalizować ryzyko ewentualnego zanieczyszczenia wody w basenie, w której wszyscy przebywamy. Od około 12 miesiąca życia zalecamy również przyzwyczajanie dzieci do czepków, a od 18 - 24 miesiąca nawet do okularków.
Czym w przyszłości owocują takie zajęcia?
– Szybszym i zrównoważonym rozwojem, lepszym samopoczuciem, tworzeniem więzi z rodzicami i fenomenalną pamiątką uwiecznioną na zdjęciach. Poza tym, oswojone dziecko, potrafiące trzymać makaron, pracować nogami i robiące wydechy do wody, będzie nieporównywalnie szybciej zdobywało umiejętności pływania, względem rówieśników, którzy dopiero wtedy zaczną swoją przygodę z basenem.
Jak wyglądają zajęcia? Czy maluszki szybko uczą się pływać?
– Zajęcia trwają 30 min., rodzic wchodzi z dzieckiem do wody i od samego początku jest “prowadzony za rękę” przez instruktorów. Aby zapewnić płynność zajęć, w wodzie jest nas dwóch, jeden prowadzi grupę, drugi asystuje i pomaga osobom, które jeszcze nie czują się wystarczająco pewnie. Zajęcia składają się głównie z ćwiczeń i zabaw ogólnorozwojowych dobranych do wieku uczestników.
Uważamy, że uśmiech i życzliwość powinny stanowić podstawę każdych zajęć. Specjalistyczną wiedzę przekazujemy w prosty i zrozumiały sposób, zapewniając przy tym dobrą zabawę dla dzieci, rodziców i… nas samych.
Jak można się zapisać na zajęcia? I ile to kosztuje?
– Zajęcia Baby Roqet odbywają się w środy od 17:30 i w niedziele od godziny 9:00. Możliwe, że wkrótce będą dostępne także inne dni. Zapisy prowadzone są telefonicznie 662 058 141 lub mailowo: bobasy@roqet.pl. Posiadamy także profil na Instagramie: @roqetkrakow, przez który również można do nas pisać.
Cena jednych zajęć przy zakupie karnetu semestralnego (10 zajęć) to 40 zł plus koszt wejścia na basen. Opłata za pojedyncze zajęcia to koszt 50 zł, plus koszt wejścia na basen. Sam wstęp na basen można „opłacić” za pomocą karty Multisport lub podobnej.
Fot.: materiały prasowe