czwartek, 28 maja 2020 07:56

Podhalańczycy wracają "do siebie"

Autor Marzena Gitler
Podhalańczycy wracają "do siebie"

26 maja swoje święto obchodzi 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. W tym roku po raz kolejny odbyło się w Rzeszowie, ale już za kilka lat podhalańczycy będą świętować w powiecie nowosądeckim. Kto najbardziej zyska na powrocie jednostki na Sądecczyznę?

W rzeszowskich obchodach uczestniczył gen. dyw. Jarosław Gromadziński, który otrzymał zaszczytny tytuł Honorowego Podhalańczyka. To on odpowiada właśnie za utworzenie od podstaw dywizji, której część będzie stacjonować na Sądecczyźnie. Powstająca jednostka 4 Batalion Strzelców Podhalańskich, wchodząca w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, będzie stacjonować w Wojnarowej.

26 maja obchodzimy Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Obchody - z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa-...

Gepostet von 21 Brygada Strzelców Podhalańskich am Dienstag, 26. Mai 2020

Korzenna czeka na jednostkę wojskową w Wojnarowej

Wczoraj, w czasie uroczystej sesji z okazji 30-lecia samorządów Rada Gminy Korzenna jednomyślnie podjęła uchwałę, o sprzedaży wojsku trzech działek o łącznej powierzchni wynoszącej blisko 27 hektarów. Gmina wiąże z tymi planami nadzieje na dynamiczny rozwój. Inwestycje wojska szacowane są na kilkaset milionów złotych. Jednostka zapewne korzystać będzie z usług lokalnych przedsiębiorców, a zatrudnienie znajdą w niej setki osób.

Strategiczna decyzja

Nowa dywizja sztandarowy projekt Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, który widząc zagrożenie ze strony Rosji chce, by kolejna, czwarta już dywizja Wojsk Lądowych funkcjonowała na terenie na wschód od Wisły. Takie rozwiązanie zawartej jest też w podpisanej niedawno przez Prezydenta Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

Realizacja utworzenia 18 Dywizji Zmechanizowanej przebiegać będzie etapami. Wchłonie istniejące już jednostki m.in. W Warszawie-Wesołej i Siedlcach, gdzie mieści się sztab nowej jednostki, oraz brygady w Lublinie i Rzeszowie.

W drugim etapie, w latach 2021-26 mają zostać sformowane pułki artylerii, saperów i przeciwlotniczy, batalion rozpoznawczy oraz mniejsze jednostki dywizyjne. Po sformowaniu dywizji do 2026 r. potencjał obronny na wschodniej granicy Polski zostanie zwiększony prawie dwukrotnie.

Patronem powstającej 18 Dywizji Zmechanizowanej będzie dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Tadeusz Buk, dowódca Wojsk Lądowych, w 2010 roku zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Formowanie nowej decyzji ma kluczowe znaczenie dla Sądecczyzny. Jeszcze w tym roku wojsko ma sfinalizować zakup gruntów pod budowę koszar dla niemal 800 żołnierzy w Wojnarowej, w gminie Korzenna. Będzie tam stacjonował 4 Batalion Piechoty Górskiej, wchodzący w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

30 tysięcy podpisów za powrotem podhalańczyków

O powrocie podhalańczyków na Sądecczyznę mówi się od kilku lat. W 2018 i 2019 roku z inicjatywy jednego z założycieli Fundacji Sądeckiej Zygmunta Berdychowskiego prowadzona była wielka akcja zbierania podpisów pod apelem o utworzenie jednostki, które kiedyś stacjonowała w Nowym Sączu. Wsparli do politycy, samorządowcy i rzesze mieszkańców. Pod pismem zebrano są 30 tysięcy podpisów.

Apele i lobbing lokalnych działaczy dały rezultat. 16 maja 2019 roku na uroczystym spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie z udziałem wicepremier Beaty Szydło i przedstawicieli lokalnych samorządów z południowej Polski minister Mariusz Błaszczak przekazał oczekiwaną decyzję. W ramach 21. Brygady Strzelców Podhalańskich powołany zostanie nowy batalion piechoty górskiej, którego siedzibą będzie Nowy Sącz. Jednak dowódcy wojskowi, którzy przybyli na Sądeczyznę w poszukiwaniu najlepszej lokalizacji dla nowej jednostki wybrali jednak położoną w Korzennej Wojnarową.

Dlaczego wojsko wybrało Wojnarową?

W gminie Korzenna funkcjonowała kiedyś jednostka wojskowa w Miłkowej i tam zawiózł najpierw wojskowych wójt Korzennej Leszek Skowron. Jednak znacznie ciekawsze okazały się tereny w Wojnarowej, których łączna powierzchnia wynosi około 40 ha. Są to tereny dobrze skomunikowane, posiadające dostęp do wszystkich mediów: linii elektrycznych, gazociągu, wodociągów, kanalizacji oraz drogi publicznej. W pobliżu jest też linia kolejowej, co może ułatwić logistykę jednostki.

Wielką nadzieją dla nas jest powstająca jednostka wojskowa w Wojnarowej. To jest coś, co może być dla naszej gminy przełomowym wydarzeniem - mówi wójt Skowron. - Na pewno wpłynie to na rozwój naszej gminy, bo jest to ok. 800 miejsc pracy, które są bardzo pożądane właśnie w takiej gminie jak nasza, typowo rolniczej, gdzie jest mało zakładów, mało przedsiębiorstw i bezrobocie w samej gminie jest duże.

Z myślą o mieszkańcach gminy, ale też nowych lokatorach, którzy pojawią się, gdy zacznie funkcjonować jednostka w Wojnarowej, budowane są ważne inwestycje, hala sportowa i basen.

Jeżeli uda się to zrealizować, wpłynie to nie tylko na poprawę komfortu życia mieszkańców, którzy będą mieli na miejscu możliwość podjęcia pracy, ale wpłynie to i na dochody z podatków w gminie. Dzięki współpracy z wojskiem będzie nam łatwiej utrzymać obiekty, które budujemy - mówi Leszek Skowron, który już teraz prowadzi na ten temat z wojskiem. - Chcemy, by to, co gmina teraz realizuje, służyło nie tylko mieszkańcom, ale i w przyszłości mogli z tego korzystać żołnierze, którzy będą stacjonować w Wojnarowej.

Na powrocie wojska zyska cała Sądeczyzna

Warto dodać, że na lokalizacji jednostki w gminie Korzenna zyska cały region. - Nowy Sącz ma tradycje piechoty górskiej, więc można powiedzieć, że wojsko wróci do siebie - powiedział dla "Polski Zbrojnej" gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – 21 Brygada Strzelców Podhalańskich to duży związek taktyczny. Podległe jej jednostki znajdują się w garnizonach w Rzeszowie, Kłodzku, Jarosławiu i Przemyślu. Potrzeba nam jednak jeszcze jednego pododdziału. To będzie typowa lekka jednostka piechoty - poinformował dowódca generalny.

Najpierw w Nowym Sączu powstanie dowództwo i sztab jednostki. Potem tworzone będą kompanie i pododdziały logistyczne. Podstawowym sprzętem podhalańczyków będą kołowe transportery opancerzone Rosomak z wieżą zintegrowaną z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków Spik.

Formowanie 18. Dywizji Zmechanizowanej zostanie zakończone w 2026 roku. Nawiązuje ona do tradycji 18. Dywizji Piechoty, która po Bitwie Warszawskiej, w czasie zwycięskiej wojny z bolszewikami, nazwana została Żelazną Dywizją. Docelowo składać się będzie z trzech brygad: 1. Brygady Pancernej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz nowej brygady, która zostanie wkrótce utworzona i której dowództwo umieszczone zostanie w Lublinie.

Marzena Gitler, foto: Mateusz Łysik i 21 BSP

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka