czwartek, 26 maja 2022 12:18

„Pokój dla Matek - Matki dla Pokoju” – polskie i ukraińskie mamy bohaterkami projektu fotograficznego wielickiej biblioteki

Autor Marzena Gitler
„Pokój dla Matek - Matki dla Pokoju” – polskie i ukraińskie mamy bohaterkami projektu fotograficznego wielickiej biblioteki

Pokój to nie daleka idea, ale wartość, którą możemy budować w naszym najbliższym otoczeniu. Wiedzą o tym wszystkie mamy. Pragną pokoju w swoich sercach, rodzinach i kraju. Ich majowe święto - Dzień Matki będzie w Wieliczce wyjątkową manifestacją tego pragnienia.

Straszny czas wojny w Ukrainie odsłonił piękne oblicze Polaków. Fala pomocy i życzliwości otoczyła uciekające przed niebezpieczeństwem obywatelki Ukrainy. Również w Wieliczce znalazły schronienie setki kobiet. Większość z nich to matki. Najpiękniejsze majowe święto - Dzień Matki zainspirowało wielickie bibliotekarki Paulinę Wandas i Magdalenę Piwowarczyk do zaproszenia mam polskich i ukraińskich do udziału w sesji fotograficznej apelujących o pokój. Autorem zdjęć jest dyrektor Mediateki - Biblioteki Miejskiej w Wieliczce Piotr Sionko.
Każda z osób sfotografowanych na swój sposób przeżywa wojnę, natomiast wspólnym dla nich wszystkich jest pragnienie pokoju. Dlatego pokazując na zdjęciach najpiękniejsze uczucie: miłości, czułości i oddania wobec swoich dzieci polskie i ukraińskie mamy niosą przesłanie pokoju w rodzinach, w kraju i na całym świecie.

Zdjęcia z sesji po raz pierwszy ujrzą światło dzienne 26 maja, kiedy z okazji Dnia Matki zostaną opublikowane na fanpage’u oraz stronie internetowej Mediateki-Biblioteki Miejskiej w Wieliczce. W tym dniu zostanie zaprezentowanych 20 fotografii przedstawiających zamieszkujące Wieliczkę polskie i ukraińskie mamy, które sportretowano razem ze swoimi dziećmi.

Wernisaż tej wyjątkowej wystawy, do której grafikę zaprojektowała Katarzyna Piątek, odbędzie się 28 maja o godz. 19.30 w wielickiej Mediatece. Wydarzenie wzbogaci dwujęzyczna prelekcja dedykowana polskim i ukraińskim mamom pt. ”Mama jest kobietą. Jak być bliżej siebie.” Prowadząca spróbuje zwrócić uwagę na fakt, iż każda mama przede wszystkim jest kobietą i choć najważniejsze na pierwszym miejscu są dla niej potrzeby dzieci to również powinna zadbać o siebie. W trakcie prelekcji zostanie poruszony temat m.in. dbania o swoje wnętrze (emocje, ciało i potrzeby), relaksacji, radzenia sobie z codziennym stresem i lękiem. Wykład wygłosi Barbara Kocjan – mama, trener rozwoju osobistego i zawodowego, profilaktyk, edukator. Podczas wydarzenia będzie zorganizowana zbiórka charytatywna, umożliwiająca wsparcie finansowe uchodźców z Ukrainy. Wstęp wolny. Wystawa będzie udostępniona w holu głównym wielickiej Mediateki do 24 czerwca br.

Już w pierwszych dniach po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę mieszkańcy Wieliczki włączyli się w pomoc dla tego kraju. Niedługo po rozpoczęciu konfliktu u naszych wschodnich sąsiadów i w związku z napływem pierwszej fali uchodźców do Polski w naszym mieście rozpoczęły się działania pomocowe i przygotowania na przyjęcie gości z Ukrainy. Uruchomiono zbiórka darów wśród mieszkańców, która przerosła najśmielsze oczekiwania, a także wyruszyły liczne transporty darów na granicę lub bezpośrednio do Ukrainy.

Obecnie w gminie Wieliczka zarejestrowanych jest już ponad 1000 ukraińskich uchodźców, którzy mieszkają w prywatnych domach u polskich rodzin, a także w Centrum Pomocy dla Ukrainy w Grabiu. W ośrodku tym przygotowanym i zagospodarowanym przez lokalny samorząd zamieszkuje obecnie 260 osób, które znalazły tu zakwaterowanie w trzech specjalnie przystosowanych do tego celu obiektach. Każdej rodzinie został przydzielony pokój oraz wyżywienie z zapewnieniem oferty zajęć językowych dla dorosłych, edukacyjnych i twórczych dla dzieci. To właśnie mieszkanki ośrodka, ukraińskie mamy, które przybyły tutaj całymi rodzinami, pozostawiając mężów i ojców swoich dzieci w Ukrainie, stały się jednymi z głównych bohaterek projektu fotograficznego wielickiej biblioteki.

inf. i fot. Mediateka - Biblioteka Miejska w Wieliczce

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje