czwartek, 16 czerwca 2022 13:01

Polonia Minor dla Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Polonia Minor dla Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu

Małopolska biblioteka w Nowym Sączu świętuje w tym roku 70-lecie! W filii przy ul. Jagiellońskiej odbyły się centralne obchody jubileuszu, w których wzięli udział: marszałek Witold Kozłowski, radni województwa: Marta Mordarska, Stanisław Pasoń, sekretarz Województwa Małopolskiego Wojciech Piech, parlamentarzyści: Patryk Wicher, Arkadiusz Mularczyk, Jan Duda, samorządowcy i zaproszeni goście.

Bibliotek od 1952 roku pełni niezwykle ważną rolę w kształceniu kadry pedagogicznej, rozwoju czytelnictwa i upowszechnianiu kultury. Obecnie Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka to ponad 200 tys. książek, broszur, zbiorów audiowizualnych, w tym w samym Nowym Sączu ponad 60 tys. Biblioteka posiada 5 filii w: Limanowej, Gorlicach, Rabce-Zdroju, Nowym Targu i Zakopanem, a sama biblioteka z ciasnych przestrzeni przy ul. Narutowicza przeniosła się do budynku przy ul Jagiellońskiej 61.

– Jednym z warunków rozwoju Małopolski jest wykształcenie i jak najlepsza edukacja kolejnych pokoleń Małopolan. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, wraz ze swoimi filiami ma swój ważny udział w tych działaniach ‒ realizując „misję” placówki, czyli: „wspomaganie szkół i placówek oświatowych, zagwarantowanie dostępu do różnorodnych źródeł wiedzy osobom kształcącym się i doskonalącym, w szczególności nauczycielom, studentom i uczniom. W dowód uznania i jako skromny wyraz wdzięczności samorządu województwa małopolskiego i mieszkańców naszego regionu, proszę o przyjęcie Nagrody Polonia Minor. Niechaj będzie to pamiątka tej szczególnej chwili uroczystości rocznicowych

– mówił w środę marszałek Witold Kozłowski

Podczas wydarzenia marszałek Witold Kozłowski wręczył na ręce dyrekcji Nagrodę Polonia Minor w podziękowaniu za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury oraz ogromny wkład w rozwój czytelnictwa na terenie województwa małopolskiego.

Obchody Jubileuszu 70-lecia Biblioteki, były okazją do wysłuchania wykładu dr Lidii Ippoldt  „Biblioteka Pedagogiczna – kompetentny pośrednik między papierem, a człowiekiem” i wykładu  dr. Michała Jasieńskiego „O bibliotece, która czyni nas wyjątkowymi”. Nie zabrakło też wyróżnień dla najmłodszych czytelników, korzystających z dobrodziejstw Biblioteki. Marszałek Małopolski Witold Kozłowski wręczył nagrody główne dla zwycięzców jubileuszowego konkursu na „Bibliotecznego Skrzata”. Wyróżnienie otrzymało trzydzieścioro pięcioro dzieci z przedszkola nr 14 i z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Nowym Sączu.

Marszałek Witold Kozłowski jako pierwszy w historii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej otrzymał honorowy tytuł "Przyjaciela Biblioteki".

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka