czwartek, 25 sierpnia 2022 12:04

"Pomidorowa grypa" atakuje głównie dzieci. Ma bardzo groźne objawy

Autor Norbert Kwiatkowski
"Pomidorowa grypa" atakuje głównie dzieci. Ma bardzo groźne objawy

Coraz większy niepokój wśród naukowców wzbudza pojawienie się "pomidorowej grypy", która atakuje głównie dzieci i może być niebezpieczna.

Pierwsze przypadki zakażeń odnotowano już w Indiach, jednak jej obecność spodziewana jest również m.in. w Australii. Do końca lipca "pomidorową grypę" stwierdzono u 82 dzieci w wieku poniżej pięciu lat.

Niestety według pierwszych oficjalnych wyników jest to choroba wirusowa i jest bardzo zakaźna.  Podejrzewa się, że do zarażenia dochodzi przez bliski kontakt i drogą kropelkową. Objawy "pomidorowej grypy", oprócz typowych objawów grypowych czy tych występujących przy COVID-19, takich jak gorączka, osłabienie, bóle mięśni i stawów, odwodnienie, wymioty, rozwolnienie, obejmują także pojawianie się na skórze bolesnych, czerwonych pęcherzy, które wraz z rozwojem choroby rosną do rozmiarów pomidorów.

Co ważne, na razie nie ma leku na "pomidorową grypę". Leczenie przebiega objawowo, podobnie jak przy grypie, i polega na zbijaniu gorączki, podawaniu leków przeciwbólowych czy robieniu okładów łagodzących na pęcherze.

Scientists are still trying to identify exactly what the "tomato flu" is. Its symptoms are similar to those of COVID-19 and dengue fever, but its blisters resemble those seen with the monkeypox virus.

Opublikowany przez ABC News Środa, 24 sierpnia 2022

Foto: Unsplash

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje