piątek, 26 czerwca 2020 07:05

Pompy ciepła – wydajne ogrzewanie domu

Autor Głos 24
Pompy ciepła – wydajne ogrzewanie domu

Ekologia, ogrzewanie i niskie rachunki to na pierwszy rzut oka wartości nie do pogodzenia. Ogrzewanie bez spalin i niemiłego zaskoczenia podczas przeglądania rachunków – to wielu osób brzmi jak bajka. Tymczasem jest to realny cel, który udaje się osiągnąć osobom, które zmieniły niewydajne ogrzewanie węglowe na ekologiczne systemy grzewcze. Montaż pompy ciepła to znakomity pomysł na zmianę taktyki grzewczej w swoim domu.

Podstawowe informacje pompie ciepła

Pompa ciepła to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze wykorzystujące energię cieplną, której źródła znajdują się w naturalnych pokładach ziemi, powietrza i wody. Zasada pracy tego urządzenia oparta jest na typowych przemianach fizycznych: parowaniu, sprężaniu, skraplaniu oraz stopni rozprężaniu. Pompa ciepła typu to jeden z najczęściej montowanych systemów ogrzewania. Jego zadaniem jest ogrzewanie budynku oraz zapewnienie ciepłej wody użytkowej. Sprawdzą się zarówno przy zastosowaniu tradycyjnych grzejników, jak i przy ogrzewaniu podłogowym. Montaż pomp ciepła o najwyższej wydajności zapewnia przyjemne ciepło w domu nawet przy temperaturze -25 stopni Celsjusza. Bardzo istotną zaletą pompy ciepła jest to, że do jej działania niepotrzebny jest też proces spalania, a więc nie ma spalin, popiołu, kurzu i innych efektów ubocznych. Inaczej mówiąc, w domu jest czysto, nie trzeba malować ścian, co roku. Ulgę odczuwają alergicy. W przypadku montażu pompy ciepła nie jest potrzebne miejsce do składowania opału, co daje oszczędność powierzchni użytkowej. Zaoszczędzoną przestrzeń można wykorzystać w dowolny sposób. Pompa ciepła jest zasilana prądem, ale nie jest zbyt duże użycie. Nie płaci się za materiał energetyczny, np.: powietrze lub energię z gruntu, tylko za „transport”. Koszt eksploatacji pomp ciepła to jedynie zakupem energii elektrycznej do podtrzymania pracy systemu, a nie do ogrzewania wody.

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżnia się kilka rodzajów pomp ciepła. Jednym z nich pompa powietrze-woda, której zaletą jest dowolność w doborze rozmiaru zbiorników w zależności od ogrzewanej powierzchni. Daje to możliwość ogrzania niewielkich domów, jak i dużych powierzchniowo hal produkcyjnych. Zbiorniki ciepłej wody użytkowej mogą mieć pojemność od 100 do 10000 litrów. Montaż pompy ciepła dostarczy wody do domu jednorodzinnego, jak i hotelu, czy dużej firmy. Na sterowniku w prosty sposób możemy ustawić optymalną temperaturę, co wygodnym rozwiązaniem niezależnie od tego, czy w domu są zamontowane grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. Sterownik ma wbudowane dodatkowe funkcje takie jak: wprowadzenie ogrzewania w stan przeciwzamrożeniowy, który może być wykorzystany w trakcie nieobecności domowników. Z kolei pompa ciepła powietrze - powietrze to ogrzewanie nadmuchowe. Jego zaletą jest możliwość stosowania w trybie klimatyzacji. Inaczej mówiąc montując pompę ciepła typu: powietrze - powietrze otrzymujemy kompleksowe połączenie systemu grzewczego, wentylacji z odzyskiem ciepła oraz klimatyzacji. Schłodzone lub ogrzane powietrze rozchodzi się poprzez system kanałów równomiernie po pomieszczeniach. Są to systemy funkcjonalne, energooszczędne i niewymagające zakładania grzejników – jednym słowem, montaż pompy ciepła typu powietrze - powietrze to znakomita inwestycja w domowy system centralnego ogrzewania. Pompa ciepła typu powietrze-powietrze często wyposażona jest w rekuperacji. Oznacza to, że po podłączeniu rekuperatora do kanałów wentylacyjnych zapewnia efektywną wentylację wszystkich pomieszczeń budynku.

montaż pompy ciepła

Optymalna temperatura

Użytkownicy mają różne potrzeby odnośnie temperatury w pomieszczeniach. Pompę ciepła ma bardzo ważną zaletę - można w pełni dostosować do własnych potrzeb. Programator tygodniowy daje możliwość ustawienia temperatury na 7 dni w tygodniu. W dni robocze system obniża temperaturę w pokojach. Daje to oszczędność energii. W weekend, kiedy użytkownicy są cały dzień w domu, pompa ciepła może utrzymywać wyższą temperaturę zapewniającą komfort termiczny.

Rozwój technologii pomp ciepła

Technologia pomp ciepła cały czas rozwija się i cechują się coraz większą wydajnością i użytecznością. Jednymi z pierwszych pomp ciepła były modele gruntowe, które także obecnie mają najlepszą wydajność i zaspokajają zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na ciepło niemal w stu procentach. Pompami powietrznymi można ogrzewać dom przez cały roku. Wcześniejsze modele były wykorzystywane do podgrzewania wody i wspomagania ogrzewania. Najnowocześniejsze modele pomp powietrznych mają także funkcję klimatyzację.

Wybór rodzaju pompy ciepła zależy od możliwości finansowych i od wielkości budynku, który chcemy ogrzać. Przy zakupie urządzenia trzeba brać pod uwagę również temperaturę otoczenia. Obecnie oferowane pompy ciepła cechują się dużą wydajności. Średni okres wydajności pompy ciepła szacuje się na 20 lat, choć zapewne można przedłużyć okres jej użytkowania poprzez odpowiedni dobór jej mocy do zapotrzebowania cieplnego obiektu oraz fachowe i terminowe serwisowanie.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka