poniedziałek, 26 kwietnia 2021 10:11

Poradnik dla opiekunów kotów - wszystko co powinieneś wiedzieć o żywieniu kota

Autor Artykuł partnera
Poradnik dla opiekunów kotów - wszystko co powinieneś wiedzieć o żywieniu kota

Każdy troskliwy opiekun kota chce, by jego czworonożny przyjaciel cieszył się dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Aby tak było, należy przede wszystkim karmić kota odpowiednim pokarmem, a także podawać go w odpowiednich ilościach i o konkretnych porach. Jak karmić kota oraz czym kierować się przy wyborze karmy?

Prawidłowe żywienie kota - pokarm i jego skład

Prawidłowe żywienie kota powinno opierać się na pełnoporcjowej karmie, zapewniającej zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Na potrzeby żywieniowe kota wpływa m.in. jego wiek, wielkość, masa ciała, aktywność fizyczna, stan zdrowia i przebyte zabiegi, nie ma więc jednego pokarmu, który byłby odpowiedni dla wszystkich kotów. Przyjmuje się, że karma dla dorosłego i zdrowego kota powinna zawierać:

  • min. 25% białek w suchej masie dla zwierząt aktywnych i min. 33,3% białek dla tych mało aktywnych,
  • min. 9% tłuszczów w suchej masie.

W karmie nie może również zabraknąć witamin i minerałów. Jeśli kot przeszedł sterylizację czy kastrację, jego zapotrzebowanie energetyczne zmniejsza się o około 30%. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości i chorób wybór odpowiedniej karmy zawsze należy konsultować z lekarzem weterynarii. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do powstawania niedoborów, czy pogłębiania się choroby.

Jak karmić kota? Częstotliwość i porcjowanie

Karmienie kota powinno odbywać się o stałych porach. Dobrą praktyką jest podawanie pupilowi mokrego pożywienia na śniadanie i kolację oraz pozostawianie mu odpowiednich porcji suchych granulek na czas naszej nieobecności w ciągu dnia, oraz nocnego odpoczynku. Przyjmuje się, iż dorosły, aktywny i zdrowy kot potrzebuje 60-80 kcal na każdy kilogram masy ciała. Wyjątkowo mało aktywny kot potrzebuje jedynie 40-50 kcal na każdy kilogram masy ciała. Gotowe karmy dla kota zawierają na etykietach informacje dotyczące tego, ile gram pokarmu, powinien otrzymać kot w ciągu całego dnia, możemy więc na nich bazować. Pamiętajmy, że wszystkie te wartości są przybliżone, organizm każdego kota jest inny.

Prawidłowe żywienie kota powinno przebiegać w odpowiednich warunkach. Należy dbać o to, aby miseczki na jedzenie i picie były zawsze czyste. Żywienie kota wiąże się z łańcuchem łowieckim, dlatego też warto podawać pupilowi posiłek zaraz po zabawie imitującej polowanie. Należy również stworzyć zwierzęciu odpowiednie warunki. Nikt nie powinien mu przeszkadzać w trakcie jedzenia, tak aby mógł zjeść spokojnie swój posiłek, a po nim - odpocząć.

Karmienie kota - zakazane produkty i składniki

Prawidłowe żywienie kota polega również na wykluczeniu z jego diety szkodliwych produktów. Należy unikać przede wszystkim:

  • cebuli i czosnku,
  • czekolady i wszelkiego rodzaju słodyczy,
  • mleka i produktów zawierających kazeinę oraz laktozę,
  • awokado.

Są to produkty, które szczególnie szkodzą kotom. Mogą powodować wymioty i biegunki, a także poważniejsze zaburzenia, np. anemię. Kot nie powinien również dostawać surowego mięsa. Niektórych to dziwi, przecież jest mięsożercą. Surowe mięso może zawierać liczne bakterie, wirusy i pasożyty, jest więc niebezpieczne zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna.

Prawidłowe karmienie kota polega na wykluczeniu wszystkich „ludzkich produktów”. Mruczek nie powinien ich jeść. Nawet jeśli niektóre z nich mu nie szkodzą, domowa dieta jest niezwykle trudna do prawidłowego zbilansowania. Z tego powodu zaleca się żywienie pupila pełnoporcjowym pokarmem dla zwierząt. Dostępne są również różnego rodzaju przysmaki, stworzone specjalnie z myślą o kotach i ich wyjątkowych potrzebach. Warto jednak pamiętać, że przekąski nie powinny pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie naszego mruczka.  Mamy nadzieję, że wiesz już, co powinien jeść kot!

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka