wtorek, 23 czerwca 2020 09:40

PORTFENETR SZKLANY JAKO NOWOCZESNA OCHRONA W BUDYNKACH MIESZKANIOWYCH

Autor Głos 24
PORTFENETR SZKLANY JAKO NOWOCZESNA OCHRONA W BUDYNKACH MIESZKANIOWYCH

Portfenetr zwany inaczej oknem francuskimi przypomina swoim wyglądem wyjście na balkon. Od tradycyjnych drzwi balkonowych różni się tym, że po zewnętrznej stronie portfenetru znajdziemy jedynie wąski parapet. Od XVII do XIX w. okna francuskie stanowiły ozdobne elementy ówczesnych pałaców. Obecnie są coraz częściej spotykanym rozwiązaniem architektonicznym, który z roku na rok zyskuje coraz większą uwagę inwestorów.

PORTFENETR – ZASTOSOWANIE I WYMOGI PRAWNE

Portfenetry doskonale sprawdzą się przy budynkach, które nie mają dodatkowej wnęki. Sięgające do podłogi okno wpuszcza do wnętrza zdecydowanie więcej światła niż to standardowe umieszczone ok. 100 cm nad podłogą. Okna francuskie są niezastąpione zwłaszcza w wąskich i głębokich pomieszczeniach. O wiele mniej sprawdzą się natomiast przy szerokich i płytkich pokojach, z uwagi na nierównomierne doświetlenie.

Portfenetry cieszą się dużą popularnością szczególnie wśród architektów, którzy wykorzystują je do optycznego podwyższenia budynku. Okna portfenetr można wykonać na kondygnacji naziemnej lub tej znajdującej się nad powierzchnią terenu. Najchętniej wykonuje się je w domach jednorodzinnych lub wielorodzinnych, rzadziej w przestrzeni biurowej, co wiąże się z wymogami prawnymi. Taki rodzaj okien można umieszczać na kondygnacjach położonych nie wyżej niż 25 m nad powierzchnią terenu. Na nieruchomościach, których kondygnacje położone są wyżej niż 12 m (jednak nie więcej niż 25 m) można stosować okna francuskie tylko pod warunkiem przygotowania progów, co najmniej 15 cm.

Współcześnie występuje wiele wariantów otwierania, które może być skrzydłowe, uchylne bądź uchylno-skrzydłowe. Poza modelami całkowicie otwieranymi można zainteresować się również tymi częściowo-otwieranymi, gdzie dolna część okna jest stała. Tańszą opcją jest postawienie na portfenetry nieotwierane tzw. fixy, które są też bardziej szczelne. Dają ponadto większe możliwości w aranżacji pomieszczeń, ponieważ nie zabierają przestrzeni na otwarte skrzydło.

Portfenetr szklany jako designerski element w budynkach mieszkalnych

Zgodnie z przyjętymi normami okna francuskie otwierane na całej wysokości, powinny mieć zamontowaną barierkę. Konstrukcja wyposażona w balustradę doskonale wpisuje się w minimalistyczny styl domu, dodając bryle lekkości. Pełni nie tylko podstawową funkcję, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa, ale również podnosi walory estetyczne oraz użytkowe budynku. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta, niemniej jednak najbardziej efektowną opcją jest postawienie na aluminium, stal oraz szkło. Balustrady zabezpieczające wykonane z aluminium posiadają wiele zalet. Współczesna technologia produkcji sprawia, że jest ono wytrzymałe na nacisk oraz próbę czasu. Szczególnie istotną cechą jest odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak intensywne opady czy mocne słońce.

Niewielka masa wpływa ponadto na łatwość w obróbce, transporcie i montażu. Zbliżone właściwości do aluminium wykazuje również stal. Zasadniczą różnicą w tym przypadku jest waga. Stal nierdzewna jest cięższa, jednak przy tym bardzo wytrzymała. Niewrażliwość na korozję wodną i chemiczną sprawia, że może być wystawiana na wysokie temperatury. Na portfenetrach można spotkać również stal zwykłą, która jest wariantem tańszym, jednak również mniej odpornym na panujące warunki pogodowe. O ile wcześniejsze opcje nie wymagają konserwacji, tak w przypadku stali zwykłej niezbędne jest malowanie oraz ocynkowanie w celu jej zabezpieczenia. Elementy całej konstrukcji składają się z metalowych poziomych bądź pionowych tralek, natomiast jako wypełnienie wykorzystywane są płyty szklane, drewniane lub włókno cementowe.

Zabezpieczenie bramek szkłem zapewnia nie tylko designerski wygląd, ale dodatkową stabilność uniemożliwiającą przypadkowe wypchnięcie. Coraz popularniejsze stają się samonośne tafle szklane, które spełniają niekiedy rolę samodzielnej balustrady. Okna zakończone minimalistyczną balustradą to wyznacznik współczesnych trendów w branży architektonicznej. Szklane portfenetry nadają budynkom wysublimowanego charakteru oraz świeżości. Do balustrad tego typu wykorzystywane jest szkło bezpieczne laminowane tzw. VSG. Powstaje ono na skutek sklejenia dwóch tafli szklanych za pomocą specjalnej folii PVB (poliwynylobutylowej). W przypadku ewentualnego rozbicia, szkło nie rozpada się na drobne kawałki, a pozostaje przytwierdzone do folii. Do laminowania można wykorzystać również szkło hartowane ESG VSG. Swoją trwałość zawdzięcza specjalnej obróbce termicznej, gdzie jest podgrzewane do wysokiej temperatury, a następnie schładzane zimnym powietrzem. Nowoczesne materiały wykonane z niezwykle mocnych komponentów wyglądają nie tylko efektownie, ale zapewniają maksimum bezpieczeństwa, dla wszystkich użytkowników, również tych najmłodszych.

Zaletą tego typu konstrukcji jest łatwość utrzymania. Portfenetr szklany nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a jego czyszczenie można wykonać za pomocą dostępnych środków do pielęgnacji szyb. Najchętniej wybieraną opcją kolorystyczną w przypadku tego typu balustrad są tafle przeźroczyste bądź mleczne. Niemniej jednak w zależności od potrzeb można zdecydować się na szkło barwione. Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na kolor elewacji. W przypadku jasnej fasady budynku, warto zastanowić się nad wyborem bardziej nasyconych barw szkła. Znaną i cenioną firmą z doświadczeniem w branży, zajmującą się profesjonalnym montażem balustrad aluminiowo-szklanych jest SALGAT.

Rodzaje mocowań portfenetrów - proponowane rozwiązania

W zależności od naszych preferencji mocowanie balustrady może być bardziej lub mniej widoczne. Gdy chcemy ukryć balustradę mocujemy ją zwykle w ościeży okna, dzięki czemu nie wystaje poza linię elewacji. Można ją również mocować doczołowo do fasady budynku, co niejako nawiązuje to tradycyjnego balkonu. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy najistotniejszą kwestią w momencie przytwierdzania balustrady jest odpowiednie zakotwienie łączników w warstwie nośnej ściany. Samo mocowanie następuje przy użyciu kotew mechanicznych bądź chemicznych. Najczęściej stosowanym sposobem montażu szklanych balustrad jest mocowanie na rotulach. Jest to rozwiązanie nie tylko popularne, ale również bardzo uniwersalne. Dodatkowym atutem tego typu mocowania jest wysokiej klasy design oraz minimalistyczny wygląd. Głównie wykorzystuje się rotule o przekroju okrągłym, chociaż są dostępne również wersje kwadratowe lub prostokątne. Średnica rotul waha się w granicach 45 do 50 mm. Mocuje się je na szybie przy pomocy wywierconego w szkle otworu o odpowiedniej średnicy lub do podłoża za pomocą odpowiednio dobranej kotwy.

Gdzie najkorzystniej zamówić portfenetr

Portfenetry szklane z uwagi na ponadczasowość materiału, to jedne z najchętniej wybieranych rozwiązań. Koszt tego typu konstrukcji zależy od wielu parametrów. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć:

  • wymiary pojedynczej tafli szkła,
  • ilość całkowitą,
  • grubość szkła,
  • kolor szkła,
  • typ mocowań

Wszystkie te składowe maja wpływ na cenę całkowitą danego produktu. Każdy projekt jest zwykle realizowany na wymiar i oprócz wymienionych wyżej, bierze się pod uwagę także inne czynniki. Dlatego też ważne jest wcześniejsze spotkanie z firmą zajmującą się produkcją i montażem w celu ustalenia szczegółów. Bardzo często okazuje się, że wartość całego zamówienia jest kwestią indywidualną, dlatego trudno przyjąć standardową cenę.

Każdy producent produktu typu portfenetr balustrada, posiada swój własny cennik usług. Niemniej jednak średnia cena portfenetru za metr kwadratowy na szkle ESG VSG 66.2 (dwie tafle szklane o średnicy 6 mm sklejone podwójną folią PVB) bądź 66.4 waha się średnio w granicach 1000 – 1400 zł netto.

Podejmując decyzję o wyborze wykonawców oprócz ceny warto zwrócić uwagę na solidność wykonania. Nie zaszkodzi zrobić wcześniej rozeznanie wśród kilku firm, aby nie narazić się na dodatkowe niepotrzebne koszty.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka