poniedziałek, 29 kwietnia 2024 12:00

Portret Jacka Majchrowskiego zawisł w Galerii Prezydenckiej

Autor Katarzyna Domagała
Portret Jacka Majchrowskiego zawisł w Galerii Prezydenckiej

Portret Jacka Majchrowskiego, który został namalowany prawie 20 lat temu (na koniec pierwszej kadencji) właśnie zawisł obok wizerunków jego poprzedników. To już 19 z kolei portret w Galerii Prezydenckiej.

Portret prezydenta Jacka Majchrowskiego zawisł dzisiaj w sali Kupieckiej pałacu Wielopolskich. Jest to już 19 portret w Galerii Prezydenckiej - poinformował krakowski magistrat.

Czekał prawie 20 lat...

Portret prezydenta Jacka Majchrowskiego powstał w jeszcze w 2005 r. na koniec pierwszej kadencji prezydenckiej. Autorem jest Andrzej Okińczyc, który malował również podobiznę prezydenta Jacka Woźniakowskiego. Portret został powieszony w sali Kupieckiej, gdzie znajdują się portrety prezydentów urzędujących już w wolnej Polsce, po przełomie w 1989 r. Znajdują się tam podobizny, Jacka Woźniakowskiego, Krzysztofa Bachmińskiego, Józefa Lassoty oraz Andrzeja Gołasia.

To portret autorstwa wybitnego malarza Andrzeja Okińczyca, który wybrał moją naturalną pozę, w której często mnie można zobaczyć. Jestem tu sporo młodszy i mam jeszcze trochę czarnych włosów – skomentował z uśmiechem prezydent Majchrowski.
Portret Jacka Majchrowskiego / Fot.: krakow.pl

Galeria Prezydencka istnieje od 1874 r., kiedy skończył swoją kadencję prezydent Józef Dietl. Autorami portretów w galerii są m.in. Wojciech Kossak, Teodor Axentowicz czy Teodor Grott. Początkowo obrazy były umieszczone w sali Obrad, jednak po remoncie sali posiedzeń w 1926 r. wszystkie zostały przeniesione do holu prezydenckiego.

Portret Jacka Majchrowskiego podczas wieszania / Fot.: krakow.pl

Źródło: krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka