wtorek, 20 października 2020 13:20

Posiedzenie Sejmu odroczone do jutra. Czy maseczki będą w końcu obowiązkowe? Zdradzamy szczegóły

Autor Aleksandra Tokarz
Posiedzenie Sejmu odroczone do jutra. Czy maseczki będą w końcu obowiązkowe? Zdradzamy szczegóły

Podczas jednodniowego posiedzenia Sejmu posłowie mieli wysłuchać informacji premiera na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń. Zaplanowano także pierwsze czytanie projektu zmiany ustaw, które dotyczyć mają m.in. obowiązku noszenia maseczek. Dzisiejsze obrady zostały jednak odroczone.

Zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii, zwiększone wynagrodzenie dla lekarzy czy obowiązek noszenia maseczek. Ustawą przewidującą wspomniane zagadnienia miał na dzisiejszych obradach zająć się Sejm. Tuż przed rozpoczęciem obrad szef klubu KO Cezary Tomczyk złożył wniosek o ich odroczenie. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 218 posłów opozycji, przeciwko było 207 parlamentarzystów PiS. 28 posłów tego klubu nie wzięło w nim udziału.

Projekt noweli ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 wpłynął do Sejmu w poniedziałek po południu. Wnioskodawcą jest grupa posłów z PiS.  Projekt zakłada m.in. podwojenie wynagrodzeń dla medyków, którzy walczą z koronawirusem oraz brak kar dla tych lekarzy, którzy popełnią nieumyślne błędy podczas leczenia zakażonych COVID-19. To tzw. ustawa o dobrym Samarytaninie. - Jeżeli błąd będzie miał charakter nieumyślny, nie będzie miał charakteru takiego oczywistego zaniedbania, wtedy jest wyłączony rygor sankcji karnej – tłumaczył Adam Niedzielski.

W regulacji znalazł się także zapis, według którego wszyscy medycy, którzy zostaną skierowani na kwarantannę lub izolację, otrzymają sto procent wynagrodzenia. Podobna sytuacja ma obowiązywać w przypadku przedstawicieli służb mundurowych.

Dodatkowo, w projekcie znalazły się zapisy dotyczące ułatwienia w przyjmowaniu do pracy w polskich szpitalach lekarzy spoza Unii Europejskiej. Rektorzy uczelni medycznych, na wezwanie wojewody lub ministra, będą musieli przekazać odpowiednim organom wykaz nazwisk studentów medycyny i wszystkich osób, z wykształceniem medycznym, które mogą pomóc w walce z epidemią. W wykazie mają znaleźć się m.in. ich imiona, nazwiska oraz adresy zamieszkania.

Najważniejszym, wydawać by się mogło, zapisem, który znajduje się w projekcie zgłoszonym przez PiS jest usankcjonowanie obowiązku zasłaniania ust i nosa. Odpowiedni zapis miałby także znaleźć się w Kodeksie wykroczeń. Projekt reguluje obowiązek noszenia maseczek, który budzi obecnie ogromne kontrowersje wśród Polaków. Grzywna za łamanie ustawowych zakazów i nakazów może wynieść nawet 1000 zł. Jest to efekt uzgodnień z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji podczas spotkania z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Sejm miał dziś wysłuchać także informacji premiera Mateusza Morawieckiego na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem i wirusem grypy. Posiedzenie zostało jednak odroczone - Wicemarszałek Sejmu z PiS Ryszard Terlecki ogłosił przerwę do środy, do godz. 9.

fot. ilustracyjne

Polska

Polska - najnowsze informacje