sobota, 16 kwietnia 2022 09:08

Powiat brzeski. Mieszkańcy oburzeni. Wandale zniszczyli figury Matki Bożej

Autor Katarzyna Jamróz
Powiat brzeski. Mieszkańcy oburzeni. Wandale zniszczyli figury Matki Bożej

W nocy z 11 na 12 kwietnia w Lewniowej (gmina Gnojnik) zniszczono figury Matki Bożej. Jedna z nich znajdowała się przy kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Lewniowej, a pozostałe na terenie parafii.

Mieszkańcy nie kryją oburzenia, zwłaszcza, że do aktu wandalizmu doszło w okresie Wielkiego Tygodnia. Nieznani sprawcy zdewastowali cztery figury Matki Bożej. Trzy z nich znajdowały się na terenie Lewniowej, a jedna w Gnojniku. Zniszczone zostały także kapliczki, które stały przy drodze.

Witam, szukam osób które widziały sprawców wandalizmu na kapiliczkach Lewniowa / Gnojnik Wszystkich zniszczeń dokonano...

Opublikowany przez Spotted: Brzesko - Bochnia Ogłoszenia Informacje Czwartek, 14 kwietnia 2022

Nie wiadomo dlaczego sprawca lub sprawcy zniszczyli figury. Niewykluczone jest to, że osoba lub osoby dopuściły się obrazy uczuć religijnych. Zgodnie z artykułem 196. Kodeksu karnego "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

O zdarzeniu została poinformowana policja. Sprawą zajmują się funkcjonariusze z komisariatu w Czchowie. Na razie postępowanie prowadzone jest z artykułu 288 Kodeksu karnego, tj. Zniszczenie lub uszkodzenie cudzej rzeczy.

W środę (13 kwietnia) o 21.00 przy zniszczonej figurze Matki Bożej znajdującej na placu kościelnym, został odmówiony różaniec w intencji przebłagania za grzech profanacji.

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje